Modelling as a tool in the development a new caisson types
Yeni keson tiplerinin geliştirilmesinde modelleme tekniği
  1. Tez No: 119691
  2. Yazar: GÜNDÜZ GÜRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKYARLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
in ÖZET Bu çalışma iki boyutlu dalga kanalında keson dalgakıran kullanılarak yapılan deney sonuçlarının incelenmesini içerir. Deney çeşitli deniz koşullarını temsil eden düzensiz dalgalar üretilerek gerçekleştirilmiştir. Deney ölçeği 1/40 olup, bir düşey yüzeyli ve üç ayrı eliptik yüzeyli olmak üzere dört ayrı keson dalgakıran bu çalışmada kullanılmıştır. Çalışmanın kapsamı iki aşamada değerlendirilebilir. Birinci aşama dalgakırankarın hidrolik özelliklerinin araştırılmasını içerir. Burada yapılara etki eden tasarım yükleri gösterilmiş, elliptik yüzey nedeniyle azalan şok basınçların mertebesi sonuç olarak sunulmuştur. Ayrıca düşey yüzlü dalgakıran için çesşitli basınç hesap yöntemleri denenmiş, Goda yönteminin en isabetli sonucu verdiği belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşaması ise fouirer serileri yardımıyla hesaplanan spektral analizler kullanılarak, random süreçteki zaman serisinin istatistiksel düzenliliklerinin farklı bir matemetiksel grafik kompozisyonda görülmesi sağlamaktır. Aslında bu analizlerde iki aşamada değerlendirilmiştir. Birinci aşamada tek tek hesaplanan spektral yoğunluk fonksiyonlarını aynı grafik ortamında birleştirelerek, ortak salınımın gerçekleştiği frekanslar belirlenmiş, dalga -basınç arasındaki doğrusallık araştırılmıştır, ikinci aşamada ise çapraz-ilişki fonksiyonları yardımıyla iki farklı seri arasındaki ilişki ve bağımlılık araştırılmıştır. Varılan sonuçlar ise şöyle sıralanabilir. Düşük frekanslarda iki sinyal arasındaki bağımlık daha yüksektir. Yüksek frekanslara doğru gidildikçe doğrusal (linear) ilişkiler azalır. İki seri arasındaki ilişki düzeni dalgaların amplifikasyonu ve yansıma şekillerinden etkilenir, bu durum farklı istasyonlardaki dalga kayıtlarından gözlenebilir. İki seri arasındaki ilişki ve enerjinin değişimi duvar boyunca farklıdır. Duvar boyunca yukarıdan aşağıya doğru gidildikçe iki seri arasındaki ilişki doğrusallasın
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, horizontal wave force on caisson breakwaters is examined for various sea states based on simulated wave records. 1/40 tests were carried out in a two-dimensional wave channel. During the experiments a vertical and three different elliptical model caissons were used. The model caissons were subjected to irregular waves containing both breaking and non-breaking waves. The results were presented in two categories. The first category displayed the hydraulic characteristics of the model caissons. The impulsive pressure reduction due to the elliptical wall is presented. The second category of the study was focused on the spectral characteristics between wave and horizontal wave pressure acting on standard caisson. The main purpose was to determine the correlation and dependence between two series for various cases in the frequency domain. The processes were carried out with spectral density and cross-correlation functions where the major aim was to describe the distribution of energy per unit of frequency. The following major results were obtained. The dependence between two series differs along the frequency axis. Low frequencies indicate strong dependence between two series while higher frequencies indicates week. The amplified and reflected energy affects the correlation pattern where can be detect from the wave gauge stations. The correlation and variation of energy differs along the vertical wall. The non-linearity decreases upper to lower transducers because lower transducers are more correlated with wave than upper.