Videoda hareket analizi yöntemleri ile yolda trafik ve araç durumunun incelenmesi
Automatic analysis of traffic flow and vehicle positions using video analysis techniques
- Tez No: 119729
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER NEZİH GEREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi VİDEODA HAREKET ANALİZİ YÖNTEMLERİ İLE YOLDA TRAFİK VE ARAÇ DURUMUNUN İNCELENMESİ CEM ÇANDAR Anadolu Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ömer Nezih Gerek 2002, 87 sayfa Trafik akışının ve yoldaki araç durumunun otomatik incelenmesi ve gerektiğinde bir günlük tutularak alarm üretilmesi, konuyla ilgili kuruluşlara önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmada, bu amaca yönelik bir yöntem geliştirilmiştir. Yöntemin deney aşamasında, yol üzerinde bulunan sabit kameralardan video görüntüleri alınmış ve bu görüntüler üzerinde benzeşim çalışmaları yapılmıştır. Standart video işleme yöntemlerinden bölge tabanlı hareket analizinin farklı türü olan ve videodaki fark görüntülerinden yararlanarak hareketli cisimleri tespit eden yöntemler, görüntü serisindeki cisimlerin bulunması için kullanılmıştır. Görüntü karelerinde bulundukları pozisyonlara göre öznitelikleri üretilen cisim ve cisim hareketlerinin, görüntü serisi üzerinde mantıksal analizi çıkarılmış ve bu analizin yorumlanmasına yönelik kurala dayalı bir uzman sistem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemin kullanılan çok sayıda deney verisi üzerinde başardı sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bazı deney görüntüleri için simülasyonlar sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Örüntü, Nesne Tanıma/Algılama, Bilgisayarlı Görme, Hareket Analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis AUTOMATIC ANALYSIS OF TRAFFIC FLOW AND VEHICLE POSITIONS USING VIDEO ANALYSIS TECHNIQUES CEM ÇANDAR Anadolu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Electrical and Electronics Engineering Program Supervisor: Asisst. Prof. Ömer Nezih GEREK 2002, 87 pages The automatic analysis of traffic flow and vehicle positions by keeping a log of generated alarms would be useful in many automation applications that are required by the corresponding institutions. In this thesis, a method to perform this task is developed. During the simulations, a movie camera captured real life video sequences and experiments were performed. The frame difference based motion detection scheme, which is a variant of the region based method is used to detect the objects in the video sequence. Eigenfeatures of the object and its motion are extracted according to its position in the image. These features have been analyzed and a rule-based expert system is developed. It has been observed that the developed method produces satisfactory results for many real life scenes. Simulations are presented. Keywords : Pattern Recognition/Object Detection, Artificial Vision, Moving Analysis.