Mucur-Kırşehir yöresi mermerlerinin jeomekanik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
The Determination of technological and geomechanical properties of Mucur-Kırşehir marbles
  1. Tez No: 119826
  2. Yazar: MEHMET ÇAVUMİRZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Mucur - Kırşehir yöresi mermerlerinin jeomekanik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Mucur - Kırşehir 'de bulunan Bademler Otomotiv Mermer Tic. San A.Ş. mermer ocağı ve mermer fabrikası incelenmiştir. Türkiye'de mermercilik ve mermer üretiminde kullanılan teknolojiler hakkında detaylı bilgiler derlenmiştir. Mermer ocağından alman mermer numuneleri Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Kaya Mekaniği ve Zemin Mekaniği Laboratuarlarında deneyler gerçekleştirilerek mekanik ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Bu deneyler sonucunda Mucur Beji ve Mucur Traverteninin sırası ile eğilme dayanımı 213.967 kg/cm2ve 247.338 kg/cm2, darbe dayanımı 3.3 kg.cm/cm3 ve 8 kg.cm/cm3, tek eksenli basma dayanımı 904 kg/cm2 ve 492 kg/cm2 olarak bulunmuştur. Birim hacim ağırlığı 2.7 gr/cm3 ve 2.37 gr/cm3, ağırlıkça su emme oram %2 ve %1.4, görünür porozitesi %0.54 ve %3.318, doluluk oram %99 ve %87, Shore selereskop sertliği 55 ve 54 olarak bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Mermer, Mermer Üretimi, Jeomekanik ve Fiziksel özellikler.
Özet (Çeviri)
This study interests in determining of tecnological and geomechamcal properties of Mucur - Kırşehir marbles.In this intention, Bademler Anonymous Joinstock Marble Company's quarry and factory that are present Kırşehir city were investigated. Furthermore, marble sector and tecnologies in production of marbles were studies to detailed. The samples are taken from the marbles quarry were used for some experiments had been realized at the Rock Mechanic and Soil Mechanic Laboratory of Çukurova University Mining Engineering Department. Also mechanic and physical properties were detemined. At the results of this tests, Mucur beiges' bending strength, stroke strength, unconfined compression strength, density, water absorption ratio, porosity, void ratio and shore selereskop strengt values have determined 213.967 kg/cm2, 3.3 kg.cm/cm3, 904 kg/cm2, 2.7 gr/cm3, %2, %0.54, %99 and 55 sequencely. Mucur travertens' same values have determined 247.338 kg/cm2, 8 kg.cm/cm3, 492 kg/cm2, 2.37 gr/cm3, %1.4, %3.318, %87, 54 sequencely. Key Words; Marble, Production of Marble, Geomechamcal and Physical Properties. n