Yapılarda, uygulanan kaplama hataları ve nedenlerinin analizi
  1. Tez No: 11996
  2. Yazar: NAZIM KOÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
II ÖZET Ülkemizde yatnmlann büyük bir payına sahip inşaat sektöründeki sınırlı kaynak ların çok dikkatli kullanılması gerekmektedir. İnşaatlarda yeterli denetimlerin yapılmaması, malzeme ve işçiliğe önem verilmemesi nedeniyle yapı kaplamaları kısa sürede bozulmakta ve istenilen amaca ulaşılamamaktadır.“Yapılarda Uygulanan Kaplama Hataları ve Nedenlerinin Analizi”konulu bu çalışmada yapılaşmanın yoğun olduğu büyük şehirlerden İstanbul, Ankara, Konya illeri ile turistik tesislerin yoğun olduğu Antalya ve bu İllerin çevrelerinde yapı kaplamalanndaki hatalı uygulamalar analiz edilmiştir. Birinci bölümde; konunun önemi belirtilerek yapılarda kaplama hatalarının şantiye organizasyonuna bağlı olarak gelişip gelişmediği problemi ortaya konmuş ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. İkinci bölümde; araştırma konusu ile ilgili tanımlamalar yapılarak, yapı kaplamaları sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde; değişik şantiye organizasyonuna sahip örnekler incelenerek kaplamalardaki hatalar fotoğraf ve çizimlerle ortaya konmuştur. Bu bölümün sonunda kaplama hatalarının değerlendirmesi yapılarak şantiye organizasyonu ile ilişkisi çıkarılmış, elde edilen bilgiler tablolarda gösterilmiş, hataların önlenmesi için önerilerde bulunulmuştur. Dördüncü bölümde; elde edilen bulgular değerlendirilerek bir sonuca varılmıştır. Kaplama hatalarının en önemli nedeni işçilik hatası olduğu, şantiye organizasyonu ve denetim ile ilişkisinin bulunduğu, yeterli organizasyonun sağlanamadığı şantiyelerde hatalarının arttığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY The limited sources in the building sectors, which have the majority of the in vestments in our country, should be used more carefully. Veneering of the constructions has been destroyed in a short time and has been gone out of the aim because of insuffi- cent supervising on the construction and not giving importance on the materials and workmanship. The Study which named as“Analysis of Finishing Error And Their Causses in Building Construction”includes in the analysis of the veneering of the Buildings in Istanbul, Ankara, Konya and Antalya where many touristic investments take place. In the first chapter; the importance of the subject was determined, and the ve neering errors were determined not to be made due to the conditions of the site, and the aim of the thesis was also described in this chapter. In the second chapter; some veneering errors were searched interms of the sam ples, which have different site organizations, by some photographs and drawings. At the end of this chapter, the veneering errors were estimated by establishing the relations with the site organizations. The gained notions were shown on the tables, and some sugges tions were also made due to the repetetion and the prevention of the same errors. In the fourth chapter; the findings were estimated and we had some conclusions We determined the most important errors as workmanship, site organizations and the controls. We watehed that the errors had increased in the sites which have insufficient organizations.