Deprem etkisindeki yapılarda dinamik yöntemlerle üç boyutta form araştırması
  1. Tez No: 468
  2. Yazar: MEHMET EMİN TUNA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Depremlerin sonuclarxndan elde edilen tecrübeler depreme dayanıklı yapı tasarımının mimari tasarım saf hasında başlanılması gereğini ortaya çıkarmaktadır. Yapıların üç boyutta formunu araştırırken depreme da yanıklı ve ekonomik olması hedef alınmıştır. Depreme dayanıklı yapı taşıyıcı sistemlerinin dinamik metodlarla analizi, bilgisayarla TABS80 (Three Dimensional Analysis of Building Systems) programının dinamik opsiyonlar da kullanılarak yapılmış, ekonomi açısından uygun çözümler araştırılmıştır. Değişik formlarda ve kat adetlerine göre kolon- kiriş perdesiz çerçeve sistemlerle perdeli sistemle rin izafi deplasmanları karşılaştırılmıştır. Perdeli sistemlerde deplasman azalması katlar artıkça hızla azalmakta olduğu gözlenmiş, yapılarda burulma etkisi üzerinde durulmuş burulma etkisini azaltmak için ya pıların dilatasyonlarla bloklaştırma gereği teyit edilmiştir. Bu meyanda yapı dinamiğinin esasları ve bilgi sayar programının temel felsefesi açıklanmaya çalı şılmıştır. Bununla ilgili olarak yapı dinamiğine doğrudan tesir eden zemin-yapı etkileşim kriterleri açıklanmıştır. Netice itibariyle değişik plan ve değişik kat adetlerine bağlı olarak sistematik bir şekilde göz lenen periyot ve etki parametreleri graf ikleştiri- lerek kare formda yapı tasarım halinde katlar ara sındaki deplasmanların diğerlerine göre azaldığı saptanmış, plan ve kat adetleri ile zemin özellik leri arasında bir münasebet tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experiments from the earthquake results show that earthquake resistant structures designs must be begun with architectural projects. While searching the form of structures in three dimension, resistance to earth quake and economy for the structures were taken as a target. Analysis of earthquake resistance structures carrying systems with dynamic methods had been made by using the program TABS 80 (Three Dimensional Analysis of Building Systems) with also using its dynamic options and had been researched suitable solutions for the eco nomy. In different forms, the relative displacements of column-beam frame systems without any shear wall and the systems with shear wall were compared. In the shear wall systems it's obserced that displacements decreases while the number of story increases. In the structures the torsional effects are considered and confirmed that the structures must be made as blocks by using dilatations to reduce the torsional effect. In this way, it's tried to explain the essence of structure dynamics and the basic philosophy of computer program. Dealing with this, the soil-structure interac tion critics which directly effects the structure dyna mic, had been explained. As a result, systematically observed periods and effecting parameters depending on different plan and different story numbers were graphically drawn and deter mined that in square-form structures, the displacements between the stories decreases if compared with other forms and also determined a relation between the plan and story number, and the soil characteristics.