Stokastik kontrol sistemlerinin incelenmesi
Investigation of stochastic control systems
  1. Tez No: 120062
  2. Yazar: SEMİH SÖYLEMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULRIZA ABİLOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi STOKASTİK KONTROL SİSTEMLERİNİN İNCELENMESİ Semih SÖYLEMEZOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Abdulrza ABİLOV Gerçek süreçlerde zamana bağlı olarak değişen rasgele etkiler, sistemin süre gelen çalışma koşullarını değiştirmektedir. Prosesin kendi iç dinamiklerinden ya da dış etkilerinden kaynaklanan stokastik etkiler, sürecin dinamik model katsayılarına belli derecede etki eder ve optimum çalışma koşullarının bozulmasına neden olur. Sürecin kontrolü ve optimizasyonu için bu rasgele etkilerin tespit edilmesi ve bir karakteristik oluşturulması gerekmektedir. Ayrıca sistemin iç dinamiklerine bağlı olarak belirleyeceğimiz bir periyotta gerçek zamanda optimizasyon yaparak bu rasgele değişimlerin çıkış üzerindeki etkisi tesbit edilir ve gerekirse kontrol model katsayılarımızı değiştirerek uygun çalışma koşullan sağlanır. Hemen her türlü teknolojik süreçte karşılaştığımız stokastik kontrol sistemleri endüstriyel alanda bir çok uygulamaya sahiptir. Bu da sistemin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Bu tez çalışmasında stokastik süreç kontrolü kavramı, oluşan rasgele etkilerin karakterize edilmesi ve statik ve dinamik modelleme yöntemleri incelenmiştir. Bu yöntemlerle ilgili bir örnek gösterilmiş, ayrıca bir çok mühendislik alanından konu ile ilgili uygulamalara yer verilmiştir. Sonuçta stokastik kontrol prensiplerini içeren kontrol ayarlamaları, bir ısı düzenleyici eşanjör sistemine uygulanmış ve matlab ortamında simule edilmiştir. 2002, 59 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Stokastik Kontrol, Gerçek Zaman Optimizasyon, İstatistiksel Modelleme, Mühendislik Alanlarında Stokastik Kontrol Uygulamaları, Eşanjor Kontrol.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTIGATION OF STOCHASTIC CONTROL SYSTEMS Semih SÖYLEMEZO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronic Engineering Supervisor : Prof. Dr. Abdulrza ABİLOV In the real time processes, time dependent variations, change the operating conditions. Stochastic variations arising from internal dynamics of process itself or external factors, effect dynamic model coefficients of the process and cause deterioration of optimum working conditions. These random factors should be determined and a characteristic be formed in order to control and the optimize the process. On the other hand, the effect on the output of these random variations is determined by making real time optimization for a defined period dependent upon the internal dynamics of the system and if necessary optimum working conditions are provided by changing control model coefficients. Stochastic control systems which are met almost in all kind of technological processes, have a wide range of application in industry. Therefore importance of the system is increasing continously. In this thesis, the concept of stochastic process control, characterization of random effects and static & dynamic modelling processes have been examined. An application regarding these processes has been pointed out.. Also relevant applications of different kinds of engineering fields have been included. In the end, control adjustments which include stochastic control principles applied on a heat exchanger system. Also this system is simulated on Matlab. 2002, 59 pages KEY WORDS: Stochastik Control, Real Time Optimization, Statistical Modelling, Stochastic Control Applications in Enginnering Fields, Heat Exchanger Control. ~3K^"«