Fasulye tohum böceği (Acanthoscelides obtectus say.col.bruchidae)'nın fasulye, nohut, börülce üzerindeki kısa biyolojisi ve farklı konukçularda yetişen bireylerin deltamethrin ve malathion'a olan hassasiyetleri üzeri...
An Investigation on the brief biology of the bejan weevil (Acanthoscelides obtectus say.col.bruchidae) and, on the susceptibility of the individuals reared on different hosts to deltamethrin and malathion
  1. Tez No: 1203
  2. Yazar: SEVİM OĞUZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi FASULYE., TOHUM BÖCE?İ (Acanthoscelides obtectus Say Col., Bruchidae) ' ? NİN FASULYE, NOHUT, BÖRÜLCE ÜZERİNDEKİ KISA BİYOLOJİSİ VE FARKLI KONUKÇULARDA YETİŞEN BİREYLERİN DELTAMETHRİN VE MALATHION'A OLAN HASSASİYETLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Sevim O?UZKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü BİTKİ KORUMA ANABİLİM DALI Danışman: Prof.Dr. Mustafa ÖZER 1987, Sayfa: 48 Jüri : Prof.Dr. Mustafa ÖZER Doç. Dr. Neşe t KILINÇER Doç. Dr. Ce vat AYVALI 28 ±1 C ve %60-70 nem koşullarında gerçekleştirilen bu araş tırma iki aşamada yürütülmüştür, tik olarak değişik konukçularm, Fa sulye Tohum Böceği (Acanthoscelides obtectus SayJ'nin biyolojik özel liklerine etkisi araştırılmıştır. İkinci olarak da değişik konukçu- larda yetişen A. obtectus 'un Deltamethrin ve Malathion'a olan hassasi yeti araştırılmıştır. Denemede konukçu bitki olarak fasulye, nohut ve börülce kul lanılmıştır. Biyolojik özelliklerinin, herbir besin üzerinde, birbirini takip eden 3 dölde araştırıldığı bu çalışmada, değişik konukçularm, böceğin bazı biyolojik özellikleri üzerinde farklı etkide bulunduğu,XV bazı özellikleri üzerinde ise istatistiki olarak önemli ölçüde farklı bir etkide bulunmadığı sonucuna varılmıştır. A. obtectus 'un toplam gelişme süresi, ergin yaşama süresi, ergin ağırlığı, bir tanede gelişen birey sayısı, fasulye, nohut ve börülce üzerinde birbirinden farklı olmaktadır (p < 0,01). Değişik konukçular üzerinde saptanmış olan, bir dişinin bıraktığı yumurta sa yısı, cinsiyetler oranı, preovipoaişı^on ve ovipoa.'is\j©ft süreleri ara sındaki farklılık ise istatistiksel olarak önemsizdir. Toksikolojik araştırmalarda ise A. obtectus üzerinde, Delta- methrin'in Malathion'dan çok daha etkili bir insektisit olduğu sonu cuna varılmıştır. Aynı zararlı üzerinde, LC^ düzeyinde Deltamethrin, Malathion'dan fasulyede 37,74 kez, börülcede 36,75 kez, nohutta 44,74 kez daha etkili olmaktadır. Bu farklılık LC ve LCqg q düzeylerinde de belirgin bir şekilde kendini göstermektedir. Buna karşılık değişik besinler, zararlının Deltamethrin ve Malathiona olan hassasiyetini farklı şekilde etkilememektedirler. ANAHTAR KELİMELER: Acanthoscelides obtectus Say (Col., Bruchidae), Deltamethrin, Malathion.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION ON THE BRIEF BIOLOGY OF THE BEAN WEEVlL (Acanthosce- lides obtectus Say Col., Bruchidae) AND, ON THE SUSCEPTIBILITY OF THE INDIVIDUALS REARED ON DIFFERENT HOSTS TO DELTAMETHRIN AND MALATHION Sevim O?UZKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. Mustafa ÖZER 1987, Page: 48 Jury : Prof.Mustafa ÖZER Assoc. Prof. Neşet KILINÇER Assoc. Prof. Cevat AYVALI Experiment were carried out in the laboratory at 28 ± 1 C and 60-70 % r.h. In the studies, firstly, the effect of different hosts to the biology of the individuals were investigated, then the. suscep tibility of the individuals to Deltamethrin, and Malathion were investigated, reared on different hosts. In the experiments, bean (Phaseolus vulgaris L.) cowpea (Vig- na ungiuculata (L) walp) and chickpea (Cicer arietinum L.) were usedvx as the hosts.