Ateş yanıklığına duyarlı ve dayanıklı bazı armutların fenolik ve mineral madde içeriklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
Determination of phenolic compounds and mineral nutrients in some pear cultivars resistant and susceptible to fire blight
  1. Tez No: 120408
  2. Yazar: YASEMİN EVRENOSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUHİNAZ GÜLCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışmada, armutta ateş yanıklığı hastalığına karşı duyarlı ve dayanıklı olarak belirlenen kültür ve yerli çeşitlerde dayanıklılık ile fenoller ve mineral maddeler arasındaki ilişkiler belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, duyarlı yerli çeşitlerden Erkenci Çengici, Kokulu Parsa, Hıdıra; dayanıklı yerli çeşitlerden Ekşi Sulu, Keklik Ayağı; duyarlı kültür çeşitlerinden Akça, Williams, Santa Maria; dayanıklı kültür çeşitlerinden Ankara, Conference, Kieffer ve Kaiser Alexandre materyal olarak kullanılmıştır. Yaprak örnekleri Haziran ve Ağustos aylarında alınmıştır. Çeşitlerdeki tanen miktarı, spektrofotometrik yöntem ile; diğer fenolik bileşikler ince tabaka kromatografısi ve yüksek basınçlı sıvı
Özet (Çeviri)
In the current study, the interaction between phenolic compouns and mineral nutrient levels and resistance to Erwinia amylovora were searched in resistant and susceptible pear varieties. For this purpose, resistant pear varieties such as Ankara, Conference, Kieffer, Kaiser Alexandre; Ekşi Sulu and Keklik Ayağı (local), and susceptible pear varieties such as Akça, Williams, Santa Maria; Kokulu parsa, Erkenci Çcngici, Hıdıra (local) were used. Leaf samples were taken in June and August. Tannins in leaf samples were analyzed by a spectrophotometric technique, other phenolic compounds were analyzed by using thin layer chromatography (TLC) and high performance liquid chromatography (HPLC). When it comes to analyzing the mineral nutrient levels; N