Eksik tüketim teorileri: Tarihsel gelişim süreci ve ABD ekonomisi örneğinde bir analiz
Under-consumption thories
- Tez No: 120661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
248 ÖZET Eksik Tüketim Teorileri uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Krizin iktisadi incelemelere konu olmaya başladığı 19. yüzyılın başından bugüne eksik tüketimdi görüş var olmuş ve farklı şekillerde formüle edilmiştir. Eksik tüketimci görüşler, genel bir ifadeyle, kapitalist sistemde Üretimle tüketim arasında expost bir dengesizliğin meydana geldiği düşüncesine dayanmaktadır. Bu nedenle de, kapitalist üretim tarzının“normal”durumunun durgunluk ve bunalım olduğu, bunun haricindeki durumların - üretilmiş malların satılmasında zorluk yaşanmayan dönemlerin- istisnai ve geçici olduğu görüşü öne çıkmaktadır. Eksik tüketimci görüş, kapitalist üretim tarzının yaşadığı durgunluk ve krizleri, tüketim eksikliği -satın alma gücü eksikliği- ile açıklamaktadır. Çalışma iki temel kısımdan oluşmaktadır. Birinci Kısımda, eksik tüketimci görüşün tarihsel gelişim sürecini ortaya koymak amacıyla 19. yüzyıldan günümüze sekiz teorisyenin görüşleri özet olarak verilmiştir. İkinci Kısımda ise genel bir değerlendirme ve eksik tüketimci görüşe yöneltilen temel bazı eleştirilere yer verilmiştir. ABD ekonomisi verilerinden hareketle eksik tüketimci görüşün argümanları test edilmiştir. Yaptığımız inceleme ve analizler, eksik tüketim olgusunun kapitalist üretim tarzında içkin bir şekilde var olduğunu göstermiştir. Ancak, 1929 Dünya ekonomik krizinden bugüne sistemin eksik tüketim olgusundan kaynaklanan sorunları bertaraf etmek için oldukça etkili ekonomik ve sosyal önlemler aldığı da bir gerçektir. Fakat, yine de eksik tüketim olgusunun kapitalist sistemin yaşadığı ve/veya yaşayacağı ekonomik çalkantılarda ve krizlerde payı vardır ve olmaya devam edecektir. Bu olgu, diğer faktörlerle beraber krize yol açabilir ve/veya krizin derinleşmesinde önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
249 SUMMARY Theories of under-consumption have a long history. Since the early 19* century when the concept of crisis started to be the subject of economic analysis, under consumption theories have existed and have been formulated in various manners. Under-consumption theories, generally, are based on the thought/hypothesis that there exists an unbalance between production and consumption in the capitalist system. For this reason, it is maintained that, the“normal”state of the capitalist mode of production is stagnation and crisis, and that the states except than this -periods in which there is no difficulty in selling the goods produced- are exceptional and temporary. Under-consumption theories claim that the main reason for the stagnation and crisis periods of the capitalist mode of production is the deficiency of consumption-tile deficiency of purchase power. This study consists of two chapters. In the first chapter, in order to expose the historical development of under-consumption theories, the views of eight theorists, from the 19th century to date, are summarized. In the second chapter, there is a general evaluation and some basic criticism against under-consumption theories. Also, in the chapter, the arguments of the under consumption theories are tested employing the U.S.A. economic data. The analysis realized within this study shows that the fact of under-consumption does exist intrinsically in the capitalist mode of production. However, it is true that, since the Great Depression, capitalist system has taken effective economic and social measures against the problems which may arise from under-consumption. But, all the same, the fact of under-consumption has a share in the fluctuations experienced by the capitalist system and, this will be the case in the future. This fact, operating together with other factors, may give rise to a crisis and/or may play an important role in deepening the crisis.