Opioid nitelikte stres uyaranlarının ouabain tarafından oluşturulan aritmilere ve serum endojen digoksin benzeri madde düzeyine etkileri
  1. Tez No: 12087
  2. Yazar: YAĞIZ ÜRESİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LÜTFİYE EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
71 ÖZET Bu çalışmada, önceden opioid nitelikte strese yol açtıkları gösterilmiş olan; devinim kısıtlaması, kaçınıl maz elektrikli ayak şoku ve zorunlu yüzme stres uyaran ları ayrı ayrı sıçan gruplarına uygulanarak stres sıra sında salıverilen endojen opioidlerin ouabain ile oluş turulan kardiyak aritmilerin gidişine ve serum endojen digoksin benzeri madde düzeyine etkileri araştırılmış tır. Devinim kısıtlaması uygulaması sıçanlarda ouabainin oluşturduğu aritmilere bağlı ölümü geciktirmiş ve uygu lanan tüm stres uyaranları serum endojen digoksin benzeri madde miktarını arttırmıştır. Çalışmada uygulanan stres uyaranlarının opioid nitelikte oldukları, sıçanlarda kuyruk çekme gecikmesi yöntemiyle analjezi ölçülerek ve bu analjezinin nalokson uygulanmasıyla geri çevrildiği saptanarak desteklenmiş tir. Ayrıca ortaya çıkan aritmi sonucu ölümün gecikmesi ve serum endojen digoksin benzeri madde artışları da stres uyaranı uygulanması sonrası sıçanlara nalokson72 (5mg/kg IP) verildiğinde ortadan kalkmış, stres uyaranı uygulanmayan sıçanlara morfin (2mg/kg İP) verildiğinde ise aritmi sonucu ölümde devinim kisıtlamasi uygulanan gruptakine benzer bir gecikme ve end ojen digoksin benzeri madde düzeyinde de tüm stres uyaranı uygulanan gruplarda olduğu gibi bir artış saptanmıştır.Bu bulgular çalışmada saptanan değişikliklerin end ojen opioidlere bağlı olarak gerçekleştiğini düşündürmüştür. Aritmi uygulaması sonuçlarının stres uyaranı grup ları arasında gösterdiği farklilık, stres uyaranları arasında nicel bir farklılık olduğu kanısını vermek tedir. Kuyruk çekme gecikmesi ve endojen digoksin benzeri madde değerlerinde de tüm gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı bir artış olmakla birlikte devinim kısıtlaması grubunun ortalama değerlerinin bu ölçütlerde de diğer grupların değerlerinden yüksek olması bu görüşü destek lemektedir. Aritmi sonucu ölüm süresi ve serum endojen digoksin benzeri madde düzeyi deney grupları arasında benzer değişiklikler göstermiştir.Ancak bu çalışmada her iki parametre arasında doğrudan bağlantı olduğunu gösteren veriler elde edilememiştir.Bu aşamada benzerliğin her ikisinin de endojen opioid etkinliğin artması sonucu değişmesinden kaynaklandığı kabul edilmiştir. Sonuç olarak; stresin organizmanın herzaman zararına olmadığı, belli koşullarda organizmayı koruyucu, bir73 ölçüde bağışıklık sağlayıcı etkiler gösterebileceği yönünde izlenimler edinilmiştir.Uyguladığımız stres uyaranlarının etkilerini denetlediklerini düşündüğümüz endojen opioidlerin kardiyovasküler olaylarla çok yönlü ilişkileri bulunmaktadır ve özellikle kardiyovasküler sistemi ilgilendiren stres durumlarında ağırlıklı olarak yıkıcı bir stres yanıtının önlenmesinde rol oynamak tadırlar.Hipertansiyon, gebelik ve böbrek hastalıkları gibi kardiyovasküler sistemin yüklendiği durumlarda etkinlik gösteren endojen digoksin benzeri maddenin stres sırasında endojen opioidlerle bağlantılı olarak salınıyor olabileceği düşüncesi de stresin endojen opioidler aracılığıyla organizmada bazı koruyucu düzenekleri harekete geçirebileceği görüşünü güçlendir mektedir.
Özet (Çeviri)
74 SUMMARY In this study, immobilization, inescapable electrical footshock and forced swimming stressors, which were re ported previously as giving rise to opioid type st ress, are applied separately to rats and the effects of endogenous opioids, which are released during stress, on prognosis of ouabaine stimulated cardiac arrhythmias and serum endogenous digoxin-like factor levels, were inves tigated. Immobilization delayed death, caused by ouabaine stimulated arrythmias in rats, and all of the stressors applied, elevated serum endogenous digoxin-like factor levels. Measuring analgesia by the method of tail flick latency and reversal of this analgesia by naloxone, sup ported that the stressors applied are opioid type. Mo reover, naloxone injection (5mg/kg IP) after application of stressors, prevented the delay of death caused by arrhythmias and the elevation of serum endogenous digoxin-like factor levels. Injection of morphine (2mg/kg IP) to rats that are not exposed to stressors, produced a75 delay of death caused by arrhythmias like observed in group of immobilization and an elevation in serum endo genous digoxin-like factor levels as seen in all the groups exposed to stressors. These findings have led to consider the changes observed after application of stressors as related to the effects of endogenous opioids. The variation of the results of arrhythmia in different stress groups indicates that there is a quantitative difference between stressors. A statistical ly significant elevation is observed for all stress groups in the values of tail flick latency and endoge nous digoxin-like factor, however, the latter idea is supported by the higher mean values of the immobiliza tion stress group according to the values of the other groups. Survie after initiation of arrhythmias and serum endogenous digoxin-like factor levels displayed similar variances between experiment groups. However, any data which may indicate a direct relationship between these two parameters couldn't be obtained during this study. In this step, the similarity is considered as a result of the increase in endogenous opioid activity. As a result, in this study, impressions leading to think stress, not always as a factor against the or ganism, but in special conditions, may have defensive, im-76 munizating effects, are obtained. The endogenous opioids which we assume to control the effects of stressors, interact in many ways with cardiovascular events and they especially take part in cardiovascular stress conditions by preventing a destructive response to stress. The consideration of endogenous digoxin-like fac tor, that has activity in cardiovascular strains like hyper tension, pregnancy and renal disease, may be released during stress, related to endogenous opioids, supports the idea of stress motivating certain defensive mechanisms by means of endogenous opioids in the organism.