Bt rehberli kordotominin şiddetli kanser ağrısı üzerine etkisi
Effect of ct-guided cordotomy on severe cancer pain
  1. Tez No: 940999
  2. Yazar: KÜRŞAD FATİH BAHÇIVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç; Bu çalışma, şiddetli ve konvansiyonel tedavilere dirençli kanser ağrılarında, bilgisayarlı tomografi (BT) rehberliğinde uygulanan perkütan kordotomi yönteminin etkinliğini ve güvenliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem; 2019–2024 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Algoloji Kliniği'nde, şiddetli kanser ağrısı nedeniyle BT rehberliğinde kordotomi uygulanan 21 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların işlem öncesi ve sonrası Karnofsky Performans Skalası (KPS), Görsel Analog Skala (VAS) ile ağrı düzeyleri ve opioid (morfin eşdeğer doz) gereksinimleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the effectiveness and safety of computed tomography (CT)-guided percutaneous cordotomy in the management of severe, treatment-resistant cancer-related pain. Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on 21 patients who underwent CT-guided cordotomy at the Algology Clinic of Akdeniz University Hospital between 2019 and 2024 for intractable cancer pain. Pain levels were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), performance status was evaluated via the Karnofsky Performance Scale (KPS), and opioid requirements were measured as morphine equivalent doses (MED) before and after the procedure.