Hindi palazlarının nakil kutularında hemen yemlenmesinin verim özelliklerine etkisi
The Effects of immediate feeding in delivery boxes on the performance of turkeys
- Tez No: 120886
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmanın materyalini hindi eti üreten bir özel sektör kuruluşundan temin edilen Nicholas ırkı, 414 adet büyük beyaz hindi palazı oluşturmuştur. Hindi palazlarının erken yeme ulaşmalarının bu hayvanların performanslarına etkisini araştırmak üzere aynı deneme art arda iki kez tekrarlanmıştır. Her iki tekrarda da kuluçka makinesinden rasgele alman palazlar“hemen yemlenen”ve“geç yemlenen”olarak iki gruba ayrılmış, nakil kutularına yem serpmek vasıtasıyla ve 12 saat süreyle palazlan hemen yemlemenin 1, 2, 4 ve 6. hafta canlı ağırlıklarına, yem tüketimine, ölüm oranına etkisi araştırılmıştır. Birinci denemede palazların 12 saat sonra kümese getirildikleri anda“hemen yemlenen”grupla“geç yemlenen”grup arasında bir fark görülmemiş, ilk hafta sonunda canlı ağırlık bakımından erken yeme ulaşan grup daha yüksek bir değer sergilemekle beraber (P0,05). İkinci denemede de canlı ağırlık bakımından farklılık sadece 1. hafta sonundaki tartımdaortaya çıkmış (P0,05).
Özet (Çeviri)
Master Thesis The Effects of Immediate Feeding in Delivery Boxes on the Performance of Turkeys. Sabri Arda ERATALAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Sciences Supervisor: ProfDr. Mesut TÜRKO?LU The material of this research is obtained from a private firm producing Nicholas strain big white, 414 turkey poults. In order to determine the effects of early feeding on the performance of turkey poults two experiments were carried out one after the other. In both experiments the poults taken randomly from the hatcher were divided into two groups called as the“fed”and the“fasted”groups. The fed group had access to feed for 12 hours whereas the fasted had no feed. The effects of early feeding for 12 hours on 1, 2, 4, and 6. week liveweights, total feed consumption and liveability was determined. Corresponding to the data obtained from the first trial, it was seen that except the first week there was no difference between the fed and the fasted group for liveweight (P>0,05).