Sürekli faz modülasyonu haberleşme sistemlerinin hata başarımı
Error performance of continuous phase modulation communication systems
  1. Tez No: 121054
  2. Yazar: MUSTAFA TOLUNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NURİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Sürekli faz modülasyonu, sabit zarf, iyi band ve güç verimliliği özellikleri nedeniyle, gezgin radyo ve uydu sistemi gibi band ve güç sınırlı ortamlar için oldukça uygun bir modülasyon türüdür. Üstelik dış kodlama tekniği işlemi yardımıyla güç verimliliği daha da arttırılabilmektedir. Birleşik Kafes Kodlamalı Kuantalama/Kafes Kodlu Modülasyon (TCQ/TCM), Ungerboeck'in kodlayıcısnı baz alan tek bir kafes kod içerisinde hem kuantalama hemde modülasyonu ele alan bir haberleşme tekniğidir. Bu yöntemde TCQ/TCM için eşit TCQ ve TCM bit/sembol oranları seçilir. Böylece kanaldaki sinyal dizileri arasındaki karesel uzaklık ile kuvantalamadaki karesel hata ortak kafesteki her dal (geçiş) için orantılı olur. Bu çalışmada, literatürde bulunan Birleşik Kafes Kodlu Kuantalama/Kafes Kodlu Modülasyona alternatif olarak, modüle edilecek kodlan PSK sinyallerine eşlemek yerine sürekli fazlı frekans kaydırmalı anahtarlama (CPFSK) sinyallerine eşlenmektedir. Böylece sistem, sinyaller arasında sürekli fazlı bir yapıya sahip olacağından sürekli fazın tüm avantajlarına sahip olacaktır. Üstelik, CPFSK kodlayıcısı sadece fazlar arası sürekli geçiş için kullanılmış olacağından, kodçözücüde sadece ortak TCQ/TCM kafesine göre sinyali çözmek mümkün olacaktır. Böylece hem tasarım kolaylığı korunacak, hem kodlama, kuantalama hem de modülasyon ortak bir kafesle çözülebilecektir. IVÖnerilen şekilde bir sistem için, örnek olarak, 2 giriş bitine sahip, 2/3 Ungerboeck kafesini kullanan kodlayıcı ve 8 CPFSK 1/8 modülasyon indisine sahip sürekli faz modülatörü kullanılmıştır. Bu sistemin sönümlemeli kanal için hata başarım analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY COMBINED TRELLIS CODED QUANTIZATION/TRELLIS CODED CONTINUOUS PHASE MODULATION Because of their attractive bandwidth efficiency properties, continuous phase modulation (CPM) schemes have gained considerable interest in modern digital telecommunications. The phase continuity of CPM signals improves spectral properties, and intoduces memory which induces error control capability and therefore power efficiency. In a channel with nonlinear transmitter power amplifier (which is very common in wireless and satellite communications), constant envelope must be used. Eventhough some modulation techniques without memory (e.g. PSK) have constant envelope, the use of the transmitter filter destroys constant envelope property. Since CPM. has excellent spectral properties without the need for filtering of the transmitted signal, it is well suited choise for such cases. A general approach to the selection of a joint TCQ/TCM system is to assume that TCQ and TCM bit and symbol rates are equal so that the squared distance between channel sequences is commensurate with squared error in the quantization. The mapping from quantization level within a TCQ subset to modulation level within a TCM subset is selected in such a way that the level/symbol order is consistent. Since the probability of a TCM error is related to the squared Euclidean distance between the allowable paths through the trellis, a consistent labelling guarantees that Euclidean VIsquared distance in modulation symbol space is in line with mean square error in quantization. In this thesis, as an alternative to known combined TCQ/TCM systems, the codes to be moduated are one-on-one matched to Continuous Phase Frequency Shift Keying (CPFSK) signal set instead of Phase Shift Keying signal set. This system benefits fully from low coding and quantization complexity as well as spectral and power efficiency. A 2 bit/symbol, 2/3 Ungerboeck coded TCQ/TCM system is designed and matched to 8 CPFSK with a modulation index of 1/8 as an example. Error state diagram and probability error is investigated for the system. Vll