İstanbul metrosu tünel kazılarında patlatmadan kaynaklanan titreşimlerin ölçümü ve analizi
Analysis of measurement results of ground vibration induced by blasting during the tunnelling for İstanbul subway in Turkey
- Tez No: 121057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAHRİMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET İSTANBUL METROSU TÜNEL KAZILARINDA PATLATMADAN KAYNAKLANAN TİTREŞİMLERİN ÖLÇÜMÜ VE ANALİZİ İstanbul Metrosu Tünelleleri Yeni Avusturya Tünel Açma Metodu ile açılmaktadır. Yöntem, kazı sonrası oluşacak deformasyonun bir kısmının ana kayaya; bir kısmının ise tahkimat elemanına taşıttırılması esasına dayanmaktadır. İstanbul Metrosu Taksim- Yenikapı tünelinin Unkapanı-Yenikapı kısmında Süleymaniye bölümünde diabazın mağmatik sokulum yaparak tünel güzergahının bir bölümünü (yaklaşık 300 m) kapsaması sonucu hidrolik kinci ile kazı süresi 4000-5000 dakikayı bulmuş ve makine ile kazının bu kısımda ekonomik olmadığı görülmüştür. Süleymaniye 'deki yapılaşmanın eski yapılardan oluştuğuda gözönüne alınarak kontrollü patlatmaya izin verilmiştir. Bu çalışma kapsamında patlatma sonucu oluşan zemin titreşim değerleri ve frekansları dört farklı titreşim ölçer ile ölçülmüş, ölçekli mesafe parametreleride her atım için dikkatlice kaydedilmiştir. Daha sonra ölçekli mesafe ve parçacık hızı veri çiftleri arasında istatistiksel değerlendirmeler sonucunda iyi korelasyonlu sayısal bir ilişki bu saha için oluşturularak saha sabitleri elde edilmiştir. Bu saha sabitleri kullanılarak bundan sonra bu bölgede yapılacak patlatmalar için bir kılavuz görevi görecek bir ölçekli mesafe tablosu oluşturmak ve patlatmadan kaynaklanan çevresel etkilerin elimine edilmesi ile patlatma koşullarının iyileştirilmesi amaçlanmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY MEASUREMENT AND ANALYSIS OF GROUND VD3RATION INDUCED BY BLASTING AT ISTANBUL METRO TUNNELS Tunnels of Istanbul Subway have been excavating by New Austrian Tunneling Method (N. A. T. M). The method is based on supporting with a prob-component, after excavating area under rock. Since diabase covered a part of tunnel route (approximately 300 m.) by magmatic intrusion, excavation time exceeded 4000-5000 minute by hydraulic hammer and excavation by hydraulic hammer was seen uneconomical in Süleymaniye section of the Taksim- Yenikapi tunnel route. By taking into consideration that structures are very old in Süleymaniye, cautious blasting was permitted. Within the scope of this study, gorund vibrations and frequencies induced by blasting have been measured by using four different vibration monitors and scaled distance parameters have been recorded carefully for each blasting event. After statistical evaluations between scaled distance and peak particle velocity data pairs, an empirical relationship with good correlation was established and some ground coefficients have been attained for tis site. By using these ground coefficients it is aimed that establishment öf a scaled distance table optimising blasting conditions for subsequent blasting operations. IX