Toplam kalite yönetimi ve inşaat sektöründe uygulaması
Total quality management and implementing to construction industry
  1. Tez No: 121056
  2. Yazar: M. BERKAY GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
ÖZET Toplam Kalite Yönetimi felsefesi, kalitenin evrensel tanımı yapılmadan anlaşılamaz. Çünkü kalite kavramı içinde barındırdığı parametreler ile bu felsefeye yön verir. Bu yaklaşım ile kalite doğruya ulaşmada insanoğlunu tetikleyen ve herkeste bulunan sezgisel bir dürtü,“Doğruluk”içgüdüsü olarak tanımlanmıştır. Kalite bu tanımlaması ile şu üç olguyu içinde barındırır:“Etik değerlere bağlılık”,“Eğitim”ve“Gelişimde Süreklilik”. Toplam Kalite Yönetimi anlayışı da işte bu üç parametre ışığında felsefesini olgunlaştım ve evrensel bir anlama kavuşur. Felsefe, değerini ve önemini bu evrensel yaklaşımından alır. Kalite kavramı tanımlarının gelişimi insanoğlunun gelişimi ile paralellik gösterir. İlk insanoğlundan günümüze tanımlamalarda bilimsel çalışmaların veya kâr odaklı yönetim anlayışlarının etkisi dikkati çekmektedir. Kalite bu anlayış ile genellikle ürüne ait bir özellik olarak ve üstün nitelik ve pahalılığın karşılığı olarak algılanmış ve topluma böyle empoze edilmiştir. Oysa kalite evrensel parametreleri ile her insanın içinde bulunan bir dürtüyü ve aslında her insanın doğal yapısını ifade etmektedir. Bu yüzden kalite insani bir standart olmaktan öte bir şey değildir. Kavram kişiye bu standardı koruması yönünde bir sorumluluk yükler. Bu sorumluluğu ise en çok üstlerinde hissetmesi gereken kişiler ise toplumları yönlendirici konumda bulunan yöneticilerdir. Burada evrensel tanımlamalarıyla kalite ve yönetim arasındaki ilişki ortaya çıkar ki bu birbirinden ayrılmaz bir bütünlüğü simgeler. Yönetim kavramının evrensel tanımlamasına bakılırsa bu ilişki daha iyi anlaşılabilir. Bu tanıma göre yönetim, belirli bir amaç doğrultusunda bir araya gelmiş bir topluluğun, bu amaç ve amacın geleceğinin garanti altına alınmasına yönelik organizasyonu çalışmalarının yürütülmesidir. Bu tanımlamadan da anlaşılacağı üzere kalite kavramı, yönetimin çekirdeğinde bulunması gereken bir olgudur. Evrensel anlamıyla yönetimin, kalite anlayışı gözetilmeden başarıya ulaşması mümkün olmayacağı gibi bir araç olarak yönetim kullanılmadan kalite anlayışının hedeflerine ulaşması da mümkün olmaz. Kalite ile yönetim arasındaki ilişki böyle ortaya konduğunda, doğaldır ki yönetim kavramına yapılan bilimsel katkılar aynı zamanda kalite kavramına yapılmış sayılır. Ancak gelişim içerisinde bazı yönetim yaklaşımlarının kalite odağından uzaklaştığı gibi bir görüntü sergilense de bu çalışmalar şuan ki Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin olgunlaşmasına katkıda bulunmuşlardır. Bu yüzdendir ki Toplam Kalite Yönetimi felsefesi hiçbir yönetim anlayışını tam olarak dışlamayan eklektik bir anlayışa sahiptir. Her ne kadar Kalite Yönetimi kavramı yeni bir yaklaşımmış gibi empoze edilse de bu anlayışın, kalite ve yönetim kavramının evrenselliğini kavrayabilmiş başarılı örnekleri mevcuttur. Böyle başarılı bir örneğin Ahilik Teşkilatı ile Anadolu sınırları içerisinde de faaliyet göstermiş olması ülkemizde yaşanan yönetim ve kalite sorunlarının çözümü için bir umut olarak görülmelidir. Çünkü bu örnek bu ülke ıxinsanlarının temelde bu evrensel yaklaşıma sahip olduğunu göstermektedir. Başka odaklara yöneltilerek yozlaştırılmış bu yaklaşımın yeniden yapılandırılması için bütünsel bir çalışmanın yürütülmesi şarttır. Toplam Kalite Yönetimi kavramı evrensel olan bu yaklaşımından dolayı insanı ve insani değerleri yönetim anlayışının odağına koyar. Bu insani değerler sadece onu uygulayan şirketin çalışanlarını değil, ilişki içerisinde bulunduğu taşeron yada tedarikçileri, rakiplerini, müşterilerini veya potansiyel müşterilerini kısacası toplumun her kesimini kapsar. Burada hedef Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin benimsenmesi ile sağlanabilecek gelişimin, şirket ile sınırlı tutulmasının şirket için de olsa tam anlamıyla bir gelişme sağlamayacağı, bu yüzden gelişimin toplumun her kesimine yayılmasıdır.“Etik değerlere bağlılık”,“Eğitim”ve“Gelişimde Süreklilik”ilkeleri bu insani değerlerin ortaya çıkarılması ve yönetilmesinde yöneticilerin elindeki kılavuzlar olacaktır. Şirket yönetimleri özelinde TKY felsefesinin yönetim anlayışı olarak benimsenmesi süreci, şirketin gelişim süreci ile paralellik gösterecektir. Çünkü yönetimin bu düşünceye vakıf olabilmesi ancak şirketin gelişim evrelerinde karşılaştığı problemlere ürettiği çözümler ve yaptığı hatalardan çıkardığı dersler ile mümkün olacaktır. TKY felsefesinin tam olarak anlaşılabilmesi için üst yönetimin bu evrelerin en verimli şekilde geçirilmesini sağlaması gerekmektedir. Verimlilik ise yapılan hata sayısının çıkarılan ders sayısına oranı olarak ifade edilebilir. İnşaat sektörü söz konusu olduğunda ise, yönetim kavramı uygulaması zor ve karmaşık bir yapıya bürünmektedir. Endüstriyel şirketlerden, inşaat şirketlerini ayıran en önemli faktör inşaat imalatının yapısı gereği proje odaklı çalışmasıdır. Yönetim zorluğu ve karmaşıklığının büyük bir kısmı işte bu proje odaklı yapısından kaynaklanmaktadır. Çünkü projeler tek bir defaya mahsus üretilen ve eşsiz ürünlerdir. Bu durum inşaat üretiminin her defasında yeniden organize olmasını gerektirir ki bu da yönetim karmaşıklığının başlıca sebebidir. Bunun yanında inşaat imalatının doğa şartlarına açık yapısı, emek yoğun teknoloji kullanımı, eğitimsiz çalışanların çokluğu gibi yönetimi zorlaştıran diğer unsurlar da mevcuttur. Her birisi yönetsel anlamda bir problem olarak karşımıza çıkan bu olgular TKY uygulamasını güçleştirmekte ancak imkansız kılmamaktadır. TKY felsefesi karşılaşılacak bu güçlüklerin insani değerlere saygı ve sektörel bir işbirliği içerisinde çözümlenebileceğini öngörür ki ülkemizde dahi gözlenebilen başarılı uygulamalar felsefenin uygulanabilirliğinin bir kanıtı olarak önümüzde durmaktadır. Bu yönetim anlayışının en çok inşaat sektöründe var olan belirsizliklerin en aza indirilmesi yönünde fayda sağladığı da uygulayan şirketlerimizin ortak görüşüdür. TKY felsefesini uygulama çalışmalarına başlayan şirketlerin dikkat etmesi gereken en önemli konu üst yönetimin desteğinin sağlanmasıdır. Üst yönetimin desteği olmaksızın kurulmaya çalışılan bir sistemin devamlılığı yada belirlenen hedeflere ulaşması mümkün olmayacaktır. Bu hedeflerden belki de en önemlisi, çalışanların da yönetime katılımlarının sağlanması konusu böyle destekten yoksun bir uygulama ile başarılabilecek bir husus değildir. Üst yönetimin felsefeyi samimi olarak benimsemesi uygulama sırasında karşılaşılabilecek bir çok engelin meydana gelmeden oluşumunuengelleyecektir. Şirketin kurumsal yapısının olgunlaşıp olgunlaşmadığı konusu da diğer bir uygulama problemi olarak önümüze çıkmaktadır. Kurumsallaşmasını tamamlamamış şirketlerin uygulamanın başlangıcında bir dokümantasyon yoğunluğu ile karşı karşıya kalıp sistemin bundan ibaret olduğu yanılgısına düşmeleri ancak TKY felsefesi hakkında verilecek eğitimler ile aşılabilecektir. Düşülebilecek diğer bir yanılgı ise uygulamanın belirlenen standart ile sınırlı olduğu düşüncesidir. Bu yanılgıya özellikle üst yönetimin düşmemesi ve ufuklarının TKY felsefesi çerçevesinde şekillenmesi sağlanmalıdır. TKY uygulaması modeli yine kalitenin ve yönetimin evrensel parametreleri olan“Etik değerlere bağlılık”,“Eğitim”,“Gelişimde Süreklilik”ve“Organizasyon”kavramları kılavuz alınarak oluşturulmuştur. Etik değerlere bağlılık kapsamında, felsefenin üst yönetim tarafında benimsenmesi ve duyurulması, şirket etik değerlerinin dokümante edilmesi ve yönetsel belirsizliklerin ortadan kaldırılabilmesi için organizasyon şeması ve görev tanımlamalarının oluşturulması yer alır. Eğitim ise TKY felsefesi gereği sadece şirket çalışanlarım değil taşeron ve tedarikçileri, müşterileri ve rakip şirketlerin eğitimi için sistematik bir yaklaşımı gerektirir. Gelişimde süreklilik kavramında öncelikle yapılması gereken mevcut ve olabilecek hataların ve kalitesizlik maliyetlerinin belirlenmesi ve tahmini yani DÖFİ ve maliyet mücadelesi sistemlerinin kurulması ve çalışanlar tarafından kullanılır hale getirilmesidir. Belirlenen bu hataların giderilmesi için yine çalışanların katılımı ile kalite iyileştirme takımları kurulmalıdır. Gelişimin izlenebilmesi ise ancak süreçlerin sayısal olarak ifade edilmesi yani ölçümler ile sağlanabilecektir. Böylece belirlenen hedeflere ulaşma başarısı da değerlendirilebilecektir. Kalite sisteminin organizasyonun ise etkinliğin ve sürekliliğin sağlanabilmesi için meydana getirilecek bir kalite departmanı tarafından yürütülmesi yararlı olacaktır. Organizasyon kapsamında kurumsallaşma çalışmalarının bir gereği olarak kurum ve kalite dokümantasyonun oluşturulması da ele alınmıştır. Günümüzde sistemin meydan getirilmesi için genellikle kullanılan belgelendirme faaliyetleri ise tek amaç olarak benimsenmediğinde yararlı olacak bir diğer araç olarak kabul edilmiştir. Bu çalışma ile uygulanabilirliği incelenen TKY felsefesi, ancak öngördüğü işbirliğinin toplum hayatının her alanında sağlanabilmesi sonucunda gerçek etkisini gösterebilecektir. Felsefenin öngördüğü bu işbirliği ve süreklilik anlayışı, onun ütopik olarak değerlendirilmesine yol açabilmektedir. Ancak başarılı uygulamalar ile görülmektedir ki felsefenin şirketler gibi küçük ölçeklerde kullanılabilirliği ispatlanmıştır. Yapılması gereken sadece şirketler ölçeğinde yürütülen bu çalışmaların toplum hayatının her alanında özellikle de ülkeleri yöneten ve yönlendiren devlet sistemlerinde de işlerlik kazanmasının sağlanmasıdır. Bu konuda toplumsal bilincin yükseltilmesi ve sistemin devamlılığı ancak bu şekilde tesis edilebilecektir. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Total Quality Management philosophy can't be understood without the universal definition of quality has done. Because the parameters, which are quality concept, includes direct the philosophy. With this approach quality, defined as an intuitional motivation that triggers the human being and to be found at everyone to reach truth,“Honesty instinct”. This definition of quality includes three facts:“Devotion to ethic values”,“Education”and“Continuous at improvement”. Into the light of these three parameters TQM perspective matures its philosophy and reaches the universal meaning. Philosophy takes its value and importance from this universal approach. Improvement of the definitions of the quality concept is parallel to the improvement of the human being. From the first human being to today, influence of the scientific studies and the profit-focused management perspective at the definitions attract attention. With this perspective quality generally perceived as a property of product, superior characteristic or expensiveness and imposes to society like this. But the quality explains a motivation within everyone actually the nature of everyone with its universal parameters. Therefore quality is nothing beyond the humane standard. Concept imputes responsibility to person to save this standard. The people who feel this responsibility much more are the managers because of being on a position that requires directing the society. At this point, the relation of quality and management come out wit their universal definitions and this relation symbolizes the wholeness that can't be separated. To understand this relation, looking at the universal definition of the management will be better. According to this definition management is to organize a community that comes together to reach the same goals and to guarantee the goals and their future. Quality concept is a fact that must be at the center of the management is comprehended from this definition. Neither, the management according to the universal meaning will succeed without the quality perspective nor the quality reach its goals without using the management as a tool. It is naturally respected that the scientific assistances to management is done to quality at the same time with revealing the relation between quality and management. However during the development some management approaches are presents pictures that seems a leave from quality focus but this studies also assistance to TQM philosophy to mature itself. Therefore TQM is a comparative philosophy that never excludes any of the management perspectives completely. However much the quality management perspective is a new approach imposed but the successful examples, which can understand the universal meaning of quality and management, are exists. A successful example, which activated in the boundary of Anatolia named Ahilik Organization, must be seen a hope for solving the problems about the quality and management exists in our country. Because this example shows that the people of this Xllcountry have this universal approach at the base. To build this approach, which degenerates with directing to different focuses again a total study must be execute. Because of having a universal approach TQM concept puts the human and humane values to the focus of management. This humane values includes not only the personnel of the company that is implementing TQM but also the subcontractors and the suppliers, competitor companies, customers or potential customers shortly every region of the society. The goal is don't limiting the improvement that ensures by assuming the TQM philosophy with the company and extends it to every region of the society. To reveal and manage this humane values“Devotion to ethic values”,“Education”and“Continuous at improvement”principles are the manager's guide in their hand. At private to the company management the process that assuming the TQM philosophy as a management perspective is parallel to the improvement of the company. Because to become proficient to this thinking would be possible with the solutions that the company produces to problems which happens at the improvement phases and taking lessons from the mistakes that can be done barely. To understand the TQM philosophy the top management must ensure the productive on every phase. Productivity also can be defined as a ratio of number of lessons took to number of mistakes. The management concept wraps around a hard and complex to implement when the subject is construction sector. The most important distinguishable factor of construction companies from industrial companies is working project-focused because of the structure of construction production. The serious part of hard and complex management property comes from this project-focused structure. The source of this complexity is the temporary and unique characteristics of the projects. In these conditions construction production have to reorganize in every time, which causes the complex structure of management. In addition to this there are another components, which makes harder to manage like having an open structure to the nature conditions, using labor density technology, abundance of uneducated personnel. Each fact, which causes managerial problems, makes difficult to implement TQM but doesn't makes it impossible. TQM philosophy suggests that solution of these difficulties having a respect to humane values and collaboration of sector like the successful examples can also be seen in our country. Consensus of the companies, which implement TQM, is decreasing of indefiniteness is the most beneficial side of implementing. The companies who start the implementing TQM philosophy studies must care of ensuring the top management support. Without this support the system, which tried to establish, doesn't have a continuous structure and can't reach the determined goals. Maybe the most important of the goals is joining of personnel to management issue can't be successful without supporting like this. Sincerely assuming of philosophy by top management can prevent obstructs which can be occur during the implementing. The institutional structure of the company is another issue can be appear during the implementing because of its maturing degree. Because of the immature structure of the xincompany the system can be realized like only a documentation density and this wrong thoughts can be prevent by the educations about TQM philosophy. Another wrong thinking is the boundary of implementing is the chosen standard. Especially it has to ensure that these wrong thoughts couldn't arise at the top management level and vision must be TQM philosophy. The model of TQM implementing is constituted by the universal parameters of quality are“Devotion to ethic values”,“Education”and“Continuous at improvement”. In the extension of“Devotion to ethic values”assuming and announcing philosophy by the top management, documenting the ethic values of the company and constitute organizational diagram and task definitions to put away the managerial indefiniteness are take part. Like TQM philosophy required“Education”is a systematic approach not only for the company personnel but also for subcontractors and suppliers, customers and competitor companies. To ensure“Continuous at improvement”fist of all company must determine the current and probable mistakes and the cost of poor quality using the tools P.P.A.R. (Proofreader, Preventive, Activity, Request) and Cost Reduction systems and make them useful for the personnel. To cease these determined mistakes quality improvement teams must establish by joining of personnel. Measurements, which are numerical values about process, are important to ensure the trace ability of improvement. The success to reach the goals can be seen obviously by these measurements and can be evaluated. Executing the quality system organization by a quality department would be beneficial to ensure effectiveness and continuousness of the system. In extension of organization taking up constituting institutional and quality documentation for institutional needs of company. Certification studies would also be beneficial tool if do not assume like a only goal. TQM, which is the issue of this thesis, can prove its real influence only the collaboration that suggested can be ensured at every region of society. The collaboration and continuousness perspective that philosophy suggested can be realized as a Utopia. But its usefulness proved by successful implementing at small scales like companies. It must be ensured that this implementing must be run at every region of society and especially the on governments to higher the society conscious on this issue. XIV