Yakın-alan deprem kayıtlarından küçük ve orta büyüklükteki depremlerin faylanma mekanizmaları
Focal mechanism retrieval of small to moderate sized earthquakes using near-field records
- Tez No: 121104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET YAKIN-ALAN DEPREM KAYITLARINDAN KÜÇÜK VE ORTA BÜYÜKLÜKTEKİ DEPREMLERİN FAYLANMA MEKANİZMALARI Bu çalışmada GEOFON geniş bantlı deprem şebekesine bağlı olan ve Kıbrıs'ta çalışan CSS deprem istasyonunda kaydedilen yakın-alan sismogramların modellenmesi ile Kıbrıs civarında meydana gelen 24 adet küçük ve orta büyüklükteki depremin faylanma mekanizması belirlenmiştir. Yakın-alan kayıtlarının ters çözümü [4] tarafından geliştirilen yöntem kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu yöntemde teorik ve gözlemsel kayıtlar karşılaştırılarak depremin yeri ve faylanma mekanizması belirlenmektedir. Faylanma mekanizmalarının yanında depremlerin sismik momenti ve derinliği de tespit edilerek her deprem için en uygun Centroid Moment Tensor (CMT) noktası bulunmuştur. Çalışma bölgesinde bir yitim kuşağının olup olmadığı hala bir tartışma konusu olduğundan, dalga şekli modellemesiyle elde edilen hassas derinlikler bölgenin sismotektoniği açısından önemli bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, depremlerden sadece biri kabuk altında meydana geldiği bulunmuştur. Bunların derinlikleri 50 km olarak tespit edilmiştir. Depremlerin çoğu kabuk içi depremi sayılabilecek 20-30 km derinliklerde meydana gelmekte ve ters faylanma ağırlıklıdır. Analiz edilen depremler Kıbrıs adasının Güneybatısı ve Güneyinde meydana gelmiştir. Güneybatıda meydana gelen depremlerin mekanizmalarında bir düzen görülmemektedir. Güney Kıbrıs'ın hemen altında meydana gelen depremler ise ters faylanma bileşeni fazla olan depremlerdir ve nispeten daha homojendir. Bu da, bu bölgenin aktif bir çarpışma kuşağı olduğuna ve büyük bir ihtimalle Afrika-Anadolu sınırını işaret etmektedir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY FOCAL MECHANISM RETRIEVAL OF SMALL TO MODERATE SIZED EARTHQUAKES USING NEAR-FIELD RECORDS The focal mechanism of 24 small to moderate sized earthquakes are determined using the near-field sesmograms recorded at CSS seismic station located in Cyprus which belongs to GEOFON broadband seismic network. The near-field records are inverted using the technique developped by [4]. Here, a focal mechanism is estimated through comparison of observed and theoric seismograms. Besides the faulting mechanism, a Centroid Moment Tensor (CMT) point is determined by estimating the seismic moment and the depth of the event. Since it is still a matter of debate whether an active subduction occurs in the region, the precisly determined focal depths will provide a valuable information on the seismotectonics of the region. The results indicate that only one of the analyzed events occured beneath the crust, the depth of which is 50 km. Most of the events occur in the depth range of 20-30 km and show predominantly thrusting mechanism. The analyzed events occurred mainly to the Southwest and to the South of Cyprus. No systematics is observed on the mechanism of the events occured to the Southwest while the Southern events reveal predomintly reverse faulting suggesting a more homogenous stress field. This, in tern, suggest that this region is an active collusion zone and probably points out the border between Africa and Anatolia plates. IX