Kil minerallerinde uranil iyonu adsorpsiyonunun incelenmesi ve modellenmesi
Investigation and modeling of uranyl ion adsorption on clay minerals
- Tez No: 121105
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET KİL minerallerinde uranil iyonu adsorpsiyonunun İNCELENMESİ VE MODELLENMESİ Kil mineralleri, yapılan gereğince adsorpsiyon reaksiyonlarına yatkınlık göstermektedirler. Killer çeşitli toprak katmanlarım simule etmede sıklıkla kullanıldığından, özellikle uranyum (VI) iyonları içeren radyoaktif bir kirliliğin veya ağır metal iyonlarınının dağılımının noktasal kaynaktan, yeraltı suyu hareketleri ile çevreye yayılmasının tahmininde uranyum-kil etkileşiminin incelenmesi ve modellenmesi önemlidir. Bu çalışmada, Çanakkale Seramik fabrikasının Ömerli tesislerinden elde edilen ve bileşim yüzdeleri ile yüzey özellikleri daha önceden saptanmış olan killer üzerinde uranil katyonunun adsorpsiyonu, öncelikle sabit pH'ta, uranil iyonunun (U022+) başlangıç konsantrasyonu değiştirilerek tayin edilmiş ve buradan elde edilen veriler ile killerin uranil (U022^ iyonu için adsorpsiyon kapasitesi belirlenmiştir. Daha sonra yine bu verilerden yola çıkılarak pH-bağımlı modifiye Langmuir yaklaşımı ile adsorpsiyonun tek veya çift mevkili olup olmadığı belirlenmiştir. Denemeler sonucunda incelenen kil minerallerinin adsorpsiyonunun tek mevkili Langmuir izotermi ile açıklanabildiği gözlenmiştir. Adsorpsiyonun pH-bağımlılığı killerin yüzey özellikleri ve uranil iyonunun hidrolitik özellikleri ile açıklanmıştır. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION AND MODELING OF URANYL ION ADSORPTION ON CLAY MINERALS Clay minerals show a tendency to adsorption reactions due to their nature. Since clays are often used to simulate various soil layers, investigation and modeling of uranium-clay interactions is important to predict the distribution of heavy metal plume or a radioactive waste containing uranium (VI) ions from a single source. In this study, adsorption of uranyl cation on the clays which were obtained from Ömerli facilities of Çanakkale Seramik plant, the composition by weight (%) and surface properties of which were determined previously, were determined by changing the initial concentration of uranyl ion at constant pH, and the adsorption capacities of the clays for uranyl ion (U022+) were found. These data were used to find whether the adsorption proceeded via single- or double-site binding by the use of the modified pH- dependent Langmuir approach. It was observed that the adsorption of the clay minerals could be explained satisfactorily by single-site Langmuir isotherm. The pH-dependence of adsorption was explained by the surface properties of the clays and the hydrolytic properties of the uranyl ion. Vll