MDF'de profilli yüzeylerin kaplanmasında bazı faktörlerin görüm özelliklerine etkisi
Effects of some factors on apperance properties of profiled MDF surfaces in covering
  1. Tez No: 121120
  2. Yazar: ENÜS KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
ÖZET“MDF' DE PROFİLLİ YÜZEYLERİN KAPLANMASINDA BAZI FAKTÖRLERİN GÖRÜNÜM ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ”Bu çalışmada, ağaç türü/ağaç türleri karışımı, levha yoğunluğu, yoğunluk profili, sıcak/soğuk işleme ve keskin/körelmiş bıçak kullanımının profilli MDF yüzeylerinin kaplanmasında görünüm özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Hazırlanan MDF profillerinin yüzey pürüzlülükleri hassas iğne taramalı bir ölçme cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Her bir levha tipi için 5x5 cm boyutlarında bir numune üzerinde imal marka DPX 100 x- ışını tarama sistemi ile yoğunluk profili belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, ağaç türü/ağaç türleri karışımı, levha yoğunluğu, yoğunluk profili, sıcak/soğuk işleme ve keskin/körelmiş bıçak kullanımı profilli MDF yüzeylerinin pürüzlülüğünü, özellikle kaplanmamış profillerde, etkilemektedir. 200 um kalınlıktaki PVC filmi kaplanmış profillerde ise bu faktörler yüzey pürüzlülüğü açısından çok önemli bulunmamaktadır. Sonuç olarak, profil yüzeyinin pürüzlülüğü profilli MDF yüzeylerinin daha ince PVC filmi ya da finiş folye ile kaplanması sırasında çok önemli olabilir. XV
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF SOME FACTORS ON APPEARANCE PROPERTIES OF PROFILED MDF SURFACES İN COVERING. İn this study, effect of tree species/mixture of species, board density, density profile, hot/cold machining and use of sharp/blunt knife on apperance properties in covering of profiled MDF surface were investigated. Surface roughness of the profiled MDF prepared was determined by using a fine stylus profilometer. One specimen (5 by 5 cm) from each type of panel was used to determine density profile on a imal DPX 100 x-ray scanning system. According to the results obtained, tree species/mixture of species, board density, density profile, hot/cold rnachining and use of sharp/blunt knife were affecdet the surface roughness of the profiled MDF surfaces, especially uncovered profiles. These factors were not very important for the surface roughness of the PVC film (200 um thick) covered profiled MDF. As a result, roughness of profile surface can be very important during the covering of profiled MDF with the thinner PVC film or finish foils. XVI