Çeşitli şekillerde düzenlenmiş iki silindir etrafındaki akım alanının incelenmesi
Investigation of the flow araund two circular cylinders in various arrangements
- Tez No: 2173
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. ZEKİ ERİM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Uçak Mühendisliği, Aircraft Engineering
 - Yıl: 1985
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
VI oranlarındaki taşıma ve sürükleme katsayılarının herbir silindire ait diğer bazı yanal aralık oranlarındaki değerlere uymayan değerleri burada da elde edilmektedir. Diğer taraftan pratik uygulamalar için başlangıçta sürükleme katsayısına ait bir değerin bilinmesi yerinde olur. Elde edilen 5 sonuçların değerlendirilmesinden Re sayısının.1-6x10 den daha küçük değerleri için Çn=l-.2 alınabileceği anlaşılmıştır. Silindirlere ait deneysel taşıma katsayısının T/D ile değişimini gösteren eğrilerin ^de simetrik olmadığı görülmüştür. Silindirlerden birine.ait taşıma katsayıları pozitif iken, diğerine ait taşıma katsayıları negatif olmaktadır. Bu da silindirlerin yanal istikamette birbirlerinden uzaklaşarak şekilde itildiklerini göstermektedir. Ayrıca T/D nin 1.75 değerinde her iki silindire ait taşıma katsayısı eğrilerinin büyüklükleri farklı ve zıt işaretli birer dönüm noktalarının olduğu tesbi t edilmiştir. Kritik aralığın içinde ve üstündeki bazı. yanal aralık oranlarında, silindirlerin izlerinde, bazı yanal istikametlerde ortalama hız ve türbülans şiddeti ölçümleri yapılmıştır. Küçük yanal aralık oranlarında, silindirler arasında kalan bölgenin yakınsak ıraksak bir kanal gibi çalıştığı ve akımın önce frenlendiği daha sonrada ivmelendiği görülmüştür. Ayrıca iki silindir izinin, silindir merkezlerim birleştiren doğrunun orta noktasına göre simetrik olmadıkları anlaşılmıştır. Kritik aralıkta, silindir izlerinde bazı yanal aralık oranlarında asimetrik,, bazı yanal.aralık- oranlarında da simetrik ortalama hız dağılımları elde edilmiştir, silindir izlerinde görülen bu simetri klik ya da asimetriklik olayın zamana bağımlılığından, diğer bir deyimle de akımın iki kar arsız yapısından kaynaklanabilir. Zira ölçümler farklı zamanlarda yapılmıştır. d. Çapraz konumlu iki silindir haline ait mühendislik uygulamalarına diğer düzenlemelerden daha çok rastlanmaktadır. Bölüm 6 da sunulan iki silindire ait çapraz düzenleme halinde, yakın ve uzak aralık oranlarında silindirlere ait statik basınç, silindir izlerinde de ortalama hız ve türbülans şiddeti ölçümleri yapılarak konunun araştırılmasına çalışılmıştır. Ayrıca, teorik olarak bazı aralık ve yanal aralık oranlarında ön silindire ait statik basınç dağılımları ile ön ve arka silindire ait aerodinamik kuvvet kat sayılan hesaplanarak deneyden elde edilenlerle karşılaştırıl mis tir. Aralık oranının 3.5 ve yanal aralık oranının 0.4 ve 1.6 değerlerin- - deki ön silindire ait teorik sonuçlar, yanal aralık oranının artmasının basınç alanı üzerinde çok az etkili olduğunu ve maksimum hızında 0=±80º de meydana geldiğim göstermiştir. Deneysel olarak çapraz konumlu iki silindirin Re=5.1x104 değerinde L/D=l; 3.5 ve 10.5 değerindeki aralık oranlarında, yanal aralık oranı parametre alınarak ön ve arka silindire ait statik basınç dağılımları elde edilmiştir. Arka silindir üzerinde aralık oranının 3.5 değerinde elde edilen statik basınç dağılımları ilginçtir. Re=5. 1x10 değerinde iken T/D nin 0.2ÖZET Teknik uygulamalarda dairesel kesitli silindirlere çok rastlandığın dan, aerodinamikçilerin dikkatini çeken en önemli araştırma konularından biride tek silindir etrafındaki akım alanının incelenmesi olmuştur. Ancak bazı teknik uygulamalarda silindirlerin karmaşık düzenlenmiş hallerine de rastlanır, örneğin uçak mühendisliğinde ikili kanat bağlantı dikmelerinde, türbin palleri soğutma yüzeylerinin 'arttırılması için düşünülmüş konstrük- siyonlarda ve nihayet hafif uzay araçlarında çeşitli silindir düzenlemeleri ne rastlanır. Bu tip düzenlemeler gemi, inşaat, kimya ve elektrik mühendisliği gibi diğer mühendislik dallarında da görülür. Uygulamada iki silindirin karmaşık düzenlemesine ait örneklere rastlanır. Fazla olarak bu düzenleme çok sayıdaki silindir düzenlemesinden daha basittir. Bu nedenle bu tezde ayni çaplı ve herbirinin ekseni akış doğrultusuna dik iki silindirin karmaşık düzenlenmesi hali gözönüne alınmıştır. îki silindirin birbirine göre düzenlemeleri üç grupta toplanabilir. Bunlardan ilki, iki silindir eksenleri tarafından tanımlanan düzlemin akış doğrultusuna paralel olduğu düzenleme hali“Ardışık(tandem)düzenleme”adını alır. Bu halde silindir merkezleri arasındaki mesafe (L), silindir çapı (D) ile gösterildiğine göre (L/D) oranına aralık oranı denir. İkinci düzenleme şekli“Paralel düzenleme”olup, bu halde silindir eksenlerinden geçen düzlem uniform akıma diktir. Bu düzenleme halinde silindir merkezleri arasında mesafe (T) olduğuna göre (T/D) oranına yanal aralık oranı denir. İki silindir eksenleri tarafından tanımlanan düzlemin akış doğrultusuna göre eğik bulunması haline“Çapraz düzenleme”hali adı verilir. Çapraz düzenlemede silindir eksenleri arasında eksene! (x)-ve yanal (y) istikametlerde mesafeler olacağından, bunların çapa bölünmesiyle bulunan, aralık ye yanal aralık branlarından söz edilecektir. Yukarıda izah edilen bilgiler olaydaki geometrik parametrelerin; ardışık düzenleme halinde, aralık oranının, paralel düzenleme halinde, yanal aralık oranının, çapraz düzenleme halinde de aralık ve yanal aralık oranlarının olduğunu gösterir. Her üç hal için en önemli parametrelerden biri de silindir çapına göre tanımlanmış Reynolds sayısıdır. Bu tezde, yapılan ölçümlerde Re sayısının 5.1x104 değeri esas alınmış, ancak gerekli görülen yerlerde daha küçük bir Re sayısında (Re=3.4x104 ) ve daha büyük bir Re sayısında da (Re=7.7x104 ) bazı ölçümler yapılmıştır. Aşağıda silindirlerin çeşitli düzenlemeleri halinde, bu parametreler esas alınarak yapılmış çalışmalardan elde edilen sonuçların kısa bîr özeti -karışıklığı önlemek amacıyla maddeler halinde verilmiştir. a.; İki silindirin çeşitli düzenlemeleri hâlinde literatüre girmiş çalışmalar ve bu tez ile konuya getirilen katkılar Bölüm 1 de izah edilmiştir. Silindirlerin karmaşık düzenlemesinde kullanılan modeller, deney tesisatı ve ölçü aletleri yapı Özellikleri ve hatalarıyla beraber Bölüm 2 de sunulmuştur. Silindirlerin karmaşık düzenlenmiş hallerindeki sonuçların tek silindir haliyle kıyaslamasında kullanılmak amacıyla, 5 cm çaplı ve Re=5.1x104 sayısındaki tek silindire ait statik basınç dağılımı ile izdeÖZET Teknik uygulamalarda dairesel kesitli silindirlere çok rastlandığın dan, aerodinamikçilerin dikkatini çeken en önemli araştırma konularından biride tek silindir etrafındaki akım alanının incelenmesi olmuştur. Ancak bazı teknik uygulamalarda silindirlerin karmaşık düzenlenmiş hallerine de rastlanır, örneğin uçak mühendisliğinde ikili kanat bağlantı dikmelerinde, türbin palleri soğutma yüzeylerinin 'arttırılması için düşünülmüş konstrük- siyonlarda ve nihayet hafif uzay araçlarında çeşitli silindir düzenlemeleri ne rastlanır. Bu tip düzenlemeler gemi, inşaat, kimya ve elektrik mühendisliği gibi diğer mühendislik dallarında da görülür. Uygulamada iki silindirin karmaşık düzenlemesine ait örneklere rastlanır. Fazla olarak bu düzenleme çok sayıdaki silindir düzenlemesinden daha basittir. Bu nedenle bu tezde ayni çaplı ve herbirinin ekseni akış doğrultusuna dik iki silindirin karmaşık düzenlenmesi hali gözönüne alınmıştır. îki silindirin birbirine göre düzenlemeleri üç grupta toplanabilir. Bunlardan ilki, iki silindir eksenleri tarafından tanımlanan düzlemin akış doğrultusuna paralel olduğu düzenleme hali“Ardışık(tandem)düzenleme”adını alır. Bu halde silindir merkezleri arasındaki mesafe (L), silindir çapı (D) ile gösterildiğine göre (L/D) oranına aralık oranı denir. İkinci düzenleme şekli“Paralel düzenleme”olup, bu halde silindir eksenlerinden geçen düzlem uniform akıma diktir. Bu düzenleme halinde silindir merkezleri arasında mesafe (T) olduğuna göre (T/D) oranına yanal aralık oranı denir. İki silindir eksenleri tarafından tanımlanan düzlemin akış doğrultusuna göre eğik bulunması haline“Çapraz düzenleme”hali adı verilir. Çapraz düzenlemede silindir eksenleri arasında eksene! (x)-ve yanal (y) istikametlerde mesafeler olacağından, bunların çapa bölünmesiyle bulunan, aralık ye yanal aralık branlarından söz edilecektir. Yukarıda izah edilen bilgiler olaydaki geometrik parametrelerin; ardışık düzenleme halinde, aralık oranının, paralel düzenleme halinde, yanal aralık oranının, çapraz düzenleme halinde de aralık ve yanal aralık oranlarının olduğunu gösterir. Her üç hal için en önemli parametrelerden biri de silindir çapına göre tanımlanmış Reynolds sayısıdır. Bu tezde, yapılan ölçümlerde Re sayısının 5.1x104 değeri esas alınmış, ancak gerekli görülen yerlerde daha küçük bir Re sayısında (Re=3.4x104 ) ve daha büyük bir Re sayısında da (Re=7.7x104 ) bazı ölçümler yapılmıştır. Aşağıda silindirlerin çeşitli düzenlemeleri halinde, bu parametreler esas alınarak yapılmış çalışmalardan elde edilen sonuçların kısa bîr özeti -karışıklığı önlemek amacıyla maddeler halinde verilmiştir. a.; İki silindirin çeşitli düzenlemeleri hâlinde literatüre girmiş çalışmalar ve bu tez ile konuya getirilen katkılar Bölüm 1 de izah edilmiştir. Silindirlerin karmaşık düzenlemesinde kullanılan modeller, deney tesisatı ve ölçü aletleri yapı Özellikleri ve hatalarıyla beraber Bölüm 2 de sunulmuştur. Silindirlerin karmaşık düzenlenmiş hallerindeki sonuçların tek silindir haliyle kıyaslamasında kullanılmak amacıyla, 5 cm çaplı ve Re=5.1x104 sayısındaki tek silindire ait statik basınç dağılımı ile izdeVII ile 3.2 arasındaki değişimi esas alındığında, elde edilen statik basınç eğrileri, T/D nin 0.2 den 1.6 ya kadar olan değişimlerinde birbirlerini takiben benzeşim- gösterdikleri, buna karşılık T/D nin 1.6 değerinden sonraki eğrilerinde kendi, aralarında birbirlerine benzedikleri ve T/D arttıkça t£k silindir haline yaklaştıkları anlaşılmıştır. Aralık oranının 10.5 değerinde de benzer durum elde edilmiştir. Buna göre L/D=3.5 ve 10.5 değerlerinde T/D=1.6 değeri bir“Yanal Kritik -Aralık Oranı”dır. Yakın iz bölgesinde
Özet (Çeviri)
SUMMARY INVESTIGATION OF THE FLOW ARAUND TWO CIRCULAR CYLINDERS IN VARIOUS ARRANGEMENTS Cylinders of circular cross section find many uses in technological appli cations, and this fact has spurred the interest of aerodynamicists in carrying out research work on the flow field around a cylinder. However, in some technological applications one may find complex arrangements of cylinders. Different arrangements of cylindrical shapes, such as the wing struts of airplanes, structures designed to increase the cooling surfaces of turbine blades, and the structural components of some light space craft may be cited as examples.Similar arrangements can bu found in branches of engineering other then aeronautics. Some examples are: periscopes, shnorkels, radar antenna supports, and drilling platforms of Noval engineering; Pier piles, cylindrical buildings, cooling towers of Civil engineering; power cables of Electrical engineering; heat Exchangers, and smoke stacks of Mechanical engineering; and pipeline support structures of Chemical engineering. The forces acting on the cylindrical shapes, and the aerodynamic events perpetrating these forces and the vibrations which may cause great damage on the structures mentioned in these examples, cannot be explained readily by analogy to the case of a single cylinder. Because, such an analogy or appraximation cannot predict the aerodynamic interaction among the cylinders. However, the difficulty of analyzing complex arrangements has forced the engineers in various branches to use the analogy of the flow field around a single cylinder to solve their problems. Generally, various arrangements of two cylinders ara analyzed in practic ed research. In addition, this arrangement is simpler than the analysis of a complex configuration of many cylinders. There fore, in this thesis the complex arrangement of two cylinders of the same diameter is consider ed.. The arrangement of two cylinders, with respect to each other, may be summarized in three groups. In the first arrangement group, the cylinders are placed in tandem the plane defined by the axes of the cylinders parallel to the uniform flow. In this arrangement,- the distance between the centers of the. cylinders is (L), the diameter of the cylinders is (p), and the ratio (L/D) is the gap ratio. The second group is a parallel arrangement, where the plane including the axes of the cylinders is perpendicular to the uniform flow. In this arrangement,, the distance between the centers of the cylinders is (T),and the diameters being (D), the ratio (T/D) is the lateral gap ratio.When the cylinders are arranged such that the plane defined by their axes is inclined to the flow direction, it is termed a cross arrangement. This arrangement constitutes the third group. In the cross arrangement distances between the axes and the distances between the perpendiculars to the axes must be taken into accounts In all these arrangements each of the cylinder axes is perpendicular to the direction of the uniform flow. The distance between the axes, parallel to the flow is the gap (L), and the distance perpendicular to this direction is the lateral gap (T). WhenIX these distances are divided by the cylinder diameter.-(D) the quotients are termed“ratios”. This short explanation is included here, to clarify the meanings of“gap ratio”in the tandem arrangement/lateral gap ratio“ in the parallel arrangement, and both the ”gap ratio“ and ”lateral gap ratio“ in the cross arrangement. One of the more important parame ters,.all the groups, is the Reynolds number based on the cylinder diameter. A summary of the results obtained in this study, based on these parame ters, is given below. a. Models used in the complex arrangement of cylinders, test equipment, and the details of the measuring. apparatus -including the accuracy of measurement- are given in Section 2. In order to verify the dependability of the tests, measurements were made on one of the models, and the results of these measurements are given in Section 3. Measurements made with one cylinder compared favorably with some earlier published research results. This comparison is deemed important for the evaluation of the results obtained in the cases of complex arrangement of cylinders, as reported in this study. b. Work carried out lor the tandem arrangement of cylinders is detailed in Section 4. In this section^ results of static pressure measure ments on the front and rear cylinders for various gap. ratios, and the comparison of thejse results with those calculated from the potential flow theory are given. In addition, static pressure values were Humeri cally integrated in a computer to yield the drag coefficients, which are plotted against.gap ratios.. Base pressures of cylinders, and mean velocities as well as turbulence in ”the wake of the cylinders, are also indicated as â function of the lateral distance from the base of the cylinders. '? ?. ; - Using the gap If ati o as a parameter, the values of the static pressures obtained dtiri rig the tests and calculated us ng the potential flow theory are compared for gap ratios of 1.5 and 4.0 According to the potential flow theory, the position of the. mağmum velocity and the value of the pressure coefficient for the front cylinder for L/D of 1.5 is respectively -88° and -2.5, and for L/D. of 4,0 it is 90° and -3. Since in the case of a single cylinder the position of maximum velocity is about 90, the potential flow theory indicates that, as L/D is increased the values approach those of a single cylinder, and as the gap ratio is decreased, maxim urn velocities are reached at a smaller angle and the value of maximum velocity is reduced due to the interaction between the cylinders. According to the experimental results, for gap ratios of 1.5 asnd 4.0 the position of m a» m urn y velocity is approximately - 67, and the valuces of the pressure icoeffi dent are -1.4 and -1.2 respectively. Accordingly,' as the gap ratio İs increased, the position and the value of maximum velocity approach tfeose for a si ngl% cylinder. The resultsindicate that the flow around the front cylinder-is also influenced by the interactions. The static pressure distributions calculated from the potential theory and measured in i 'the experiments are also compared for the rear cylinder. According to the experimental results, the flow around the rear cylinder is greatly influenced by the wake of the front cylinder, and the experimental values do not compare favorably with theory. The large difference in pressure distributions of measured and calculated values is indicative of the influnce of the flow induced by the wake in the gap. In order to establish the effect of the gap ratio on the static pressure distribution of the front and rear cylinders, measurements/ were made at 11 different values (from 1 to 7) of the gap ratio for two Re 4 4\ numbers (Re=5,lxl0 and Re=7.7xl0 ). Firstly, the pressure distribution- for the front cylinder is considered For gap ratios of 3,5 and less the pressure distribution on the rear surface of the cylinder is nearly constant, whereas for gap ratios of 3.8 and greater a variable pressure distribution is noticed. As the gap ratio is increased, the value of maximum velocity decreases, however for L/D values of 3.5 and 3.8 this deduction becomes invalid. On the other hand, lowest values of pressure distribution are measured for L/D of 3.5, whereas highest values are obtained for L/D of 3.8. The large changes in the value of the pressure distribution for these gap ratios are a result of the instability of the flow, in this region. Secondly, pressure distribution values of the rear cylinder, for gap ratios of 3,5 and 3.8 also show large variations. These differences basically stem from the unstable nature of the flow. For gap ratios of les then 3.5, the curves are â mi lar and constitute a family of curves. It is also not ed,. t hat the curves, for a gap ratio of 3.8 and' higher form a different family of curves. In other words, two types of flow exist, one for values of L/D of 3.5 and lower and another for values of L/D of 3.8 and higher. As the gap ratio is increased beyond 3.8, the curves become similar to those for a single cylinder. For gap ratios of less than 3.5 the static pressure distributions do not exhibit any such similarity. For gap ratios between 3.5 and 3.8, the flow is unstable and fluctuates at unequal time intervals. This instability of the flow was proved by measurements of mean velocities and turbulence in addition to the measurements of static pressure distribution. Accordingly, the interval of gap ratios between 3.5 and 3.8 has been termed a“Critical Gap”, for tandem cylinders of the same diameter. It was established that a similarity did not exist for the values of the drag coefficient for the front cylinder as calculated by. the potential flow theory and found in the experiments. Therefore, it can be said that viscosity plays an important role in producing,t he drag force on the cylinder. Interaction resulting from the potential flow has an order of magnitude of 2, and can be ignored for gap ratios higher than 3. For gap ratios of up to 3 an average.value for the drag coefficient 0^=1,XI. and for gap ratios higher than 4 an average value of Cn=1.2 may be used as practical values. Gap ratios between 3.5 and 3.8 should be avoi ded. - ?. The drag coefficient for the rear cylinder is altogether different in nature from the drag, coefficient found for the front cylinder. --- While negative values are obtained below the critical gap(except for L/D=2.5), increasing positive values are noticed above the lower limit. (L/D=3.5) of the critical gap. It has been established thet a value of Cj^cO.4