Teknik metinleri otomatik olarak özetleyen bir paket program geliştirilmesi
Developing a packet program for the automatic summarization of technical articles
  1. Tez No: 121125
  2. Yazar: BORA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
VI ÖZET TEKNİK METİNLERİ OTOMATİK OLARAK ÖZETLEYEN BİR PAKET PROGRAM GELİŞTİRİLMESİ Çağımızda bilgisayarların yaygınlaşması ve internetin gelişimiyle, üretilen ve paylaşılan bilgi miktarı büyük oranda artmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak, günümüz insanın bilgi edinme ihtiyacı da büyümektedir. Bilgiyi en kısa ve doğru yoldan öğrenmek gittikçe önem kazanmaktadır. 1960'larda başlayan otomatik metin özetleme çalışmaları, son 10 yılda bu gelişmelerle birlikte büyük hız kazanmış ve bu alanda çeşitli ticari ve akademik çalışmalar yapılmıştır. Metin özeti çıkarma, tek bir sonucu olmayan bir işlemdir. Bir metne ait birden fazla yetkin ve doğru özet olabilir. Buna mukabil, otomatik metin özetleme çalışmalarıyla ilgili yöntemlerde çeşitlidir. Bu çalışmada, yüzey (surface) yaklaşım modeli uygulanmıştır. Ağırlıklı olarak istatistiksel yöntemler kullanılarak, metnin konusunu en iyi yansıtan cümlelerden özet oluşturulmaktadır. Cümleler, özet için seçilirken aralarındaki kavramsal ilişkiler ve metin içindeki pozisyon bilgileri de incelenmektedir. Kullanıcı isteğine bağlı olarak, sistem içinde farklı değerlendirme yöntemleriyle birden fazla yetkin özet oluşturmak mümkündür. Sistem, istatistiksel yöntemlerden yararlanmak üzere veritabanı desteği içermektedir. Bu veri tabam ekonomi alanındaki metinlerden oluşturularak, bu alanda daha iyi sonuç vermesi sağlanmıştır. Buna rağmen sistem, diğer alanlardaki metinler üzerinde de yeterli sonuçlar vermektedir. Sistemin gerçeklenmesi Internet ortamında yapılmıştır ve sunucu tarafında çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
vn SUMMARY DEVELOPING A PACKET PROGRAM FOR THE AUTOMATIC SUMMARIZATION OF TECHNICAL ARTICLES In the last decade, distributed and huge amount information was being shared rapidly with the development of Internet, and with the increasing population of personal computers. However, people's needs to be informed are continuously increasing and to receive the required information easily and quickly became more important. Automatic summarization systems, which have been developed in 1960s, improved rapidly with these occurrences, and many projects have been implemented at this discipline. Since there is more than one solution to any text, the summarization is not so easy. The examined text may include different valid and completed summaries. However, there are many different ways for the automatic summarizing. In this thesis, surface based summarization approach has been implemented. Indicative sentences of the text have been selected with the statistical methods, and various relations and position information of the sentences have been examined to decide the summary sentences. Depending on the user demands, it is possible to receive more than one adequate summary with different calculation methods. We utilized database to examine the statistical methods. In order to receive better results from the finance sector, the database has been constituted by adding financial articles. In addition to this specific database, the system is sufficient to analyze the articles from different subjects. Finally, since the system has been implemented on Internet, it runs on the server side. *$»*»*'*