Krom-3-klorür ve niasin'in hiperlipidemili sıçanların karaciğeri üzerine etkisi
The Effect of chromium-3-chloride and niacin on the liver of hyperlipidemic rats
- Tez No: 121124
- Danışmanlar: PROF.DR. REFİYE YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET KROM-3-KLORÜR VE NİASİN'İN HİPERLİPİDEMİLİ SIÇANLARIN KARACİĞERİ ÜZERİNE ETKİSİ Hipertansiyon, göğüs anjini, ateroskleroz ve konjenital kalp hastalığı gibi kardiovasküler hastalıklar insanda en büyük ölüm sebebidir. Bilindiği gibi kardiovasküler düzensizlikler zengin toplamlarda günden güne büyümekte ve yaygınlaşmaktadır. Krom (EH) hayat için esansiyeldir. Bozulmuş lipid ve glukoz metabolizması krom eksikliğinin önemli belirtilerindendir, Niasin serum lipoproteinleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve hiperlipidemi tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Bu çalışmada deneysel hiperlipidemi oluşturulan dişi yaşlı sıçanlara niasin ve krom ilk kez 45 gün süre ile birlikte verilerek bu iki maddenin sıçanların serum AST, ALT ve alkali fosfataz enzimleri, serum kolesterol, total lipid, HDL-kolesterol ve trigliserid düzeyleri üzerine etkileri incelendi Ayrıca bu iki maddenin sıçanların karaciğer dokularında lipid peroksidasyonu ve glutatyon düzeyleri ile kan glutatyon değeri üzerine etkileri araştırıldı. Bu amaçla deneylerde 12 aylık dişi Swiss albino sıçanlar kullanıldı. Hayvanlar ikisi kontrol, ikisi hiperlipidemili sıçanlar olmak üzere dört gruba ayrıldı. Grup I (Kontrol)' deki hayvanlar pellet yem ile beslendi Grup W deki sıçanlar pelet yemle beslendi ve 100 mg/kg niasin ve 250 ug/kg CrCl3. 6 H2O 45 gün süre ile verildi. Grup IH' teki sıçanlar % 2 kolesterol, % 0.5 kolik asid, % 20 ayçiçek yağı içeren lipojenik diyetin yemlere eklenmesiyle oluşan hiperlipidemik diyetle ve %3 alkollü su ile beslendi Grup İV" teki sıçanlar aynı Hpojenik diyet ile beslendi ve 100 mg/kg niasin ve 250 ug/kg CrCk. 6 H20 45 gün verildi 0., 15., 30., 45. ve 60. günlerde sıçanlar tartıldı ve serum total lipidleri sülfofosfovanilin, serum kolesterolleri ise Liebermann-Burchard metodları ile tayin edildi 60. günde serum trigliserid ve HDL-kolesterol tayinleri yapıldı. 60. günde akşamdan aç bırakılan hayvanlar eter anestezisi altında kesildi ve karaciğer dokutan alındı. Karaciğerde protein Lowry, lipid peroksidasyonu Ledwozyw metodu, glutatyon ise Ellmann ayıracı ile tayin edildi. Deney süresince hayvanların ağırlıklarında önemli bir değişiklik olmadı. Serum total lipid ve kolesterol değerlerinin hiperlipidemili sıçanlarda anlamlı şekilde arttığı ve niasin + krom verilmesi ile bu değerlerin anlamlı bir şekilde azaldığı saptandı. AST ve ALP değerlerinin niasin + krom verilen hiperlipidemili grupta hiperlipidemi gruba göre fazla, ALT değerlerinin ise daha az olduğu bulundu. Sıçanların serum HDL-kolesterol ve trigliserid düzeylerinin niasin + krom verilmesi ile hiperlipidemili gruba göre anlamlı bir fark göstermediği gözlemlendi Hiperlipidemili sıçanlarda anlamlı artış gösteren aterojenik indeksin niasin + krom verilmesiyle anlamlı olarak azaldığı saptandı. Kan glutatyon değerlerinin, karaciğer GSH ve LPO değerlerinin de hiperlipidemili gruba göre anlardı bir değişiklik göstermediği saptandı.Sonuç olarak hiperlipidemili sıçanlara niasin + krom verilmesinin sıçanların total lipid ve kolesterol düzeylerini ve ALT aktivitesini azalttığı fakat hiperlipidemi sonucu karaciğerde oluşan hasarları antioksidan aktivite göstererek önleyemediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF CHROM1UM-3-CHLORIDE AND NIACIN ON THE LIVER OF HYPERLIPIDEM1C RATS Cardiovascular disease, such as hypertension, angina, atherosclerosis and congestive heart failure have been the main cause of mortality in mankind. As known, cardiovascular disorders are growing up day by day and prevalence is even more in the affluent societies. Chromium (III) is essential for life. Impaired lipid and glucose metabolism are spesific signs of chromium defiency. Niacin has been shown to exert beneficial effects on serum lipoprotein and is widely used in the treatment of hyperlipidemia. In this study with giving niasin and chromium together 45 days to the hyperlipidemic rats, we examined that this two substances effects on rats serum AST, ALT and alkaline phosphatase enzymes, serum cholesterol, total lipid, HDL-cholesterol and trigliserid levels. Also this two substances effects on liver tissue lipid peroxidation and glutathione levels of rats and blood glutathione levels are investigated. With this aim, female 12 months old, Swiss albino female rats were used. The animals were divided into four groups, as two controls and two hyperlipidemic rats. The animals of the group I (control) were fed with normal pellet chow. The rats of the group II were fed with normal chow and treated with 100 mg/kg niacin and 250 ug/kg C1CI3. 6 H2O for 45 days. The rats of the group 111 were fed with a lipogenic diet consisting of 2 % cholesterol, 0.5 % cholic acid and 20 % sunflower oil added to pellet chow and 3 % alcoholic water for 60 days. The rats of the group IV were fed with the same lipogenic diet and treated with 100 mg/kg niacin and 250 jxg/kg CrCU. 6 H2O for 45 days. At 0., 1 5., 30., 45. and 60* days, the rats was weighed and serum total lipids and serum cholesterol were determined by sulphophospho vanilin and Liebermann-Burchard methods, respectively. On the 60th day, the liver tissue were taken from animals which was fasted overnight under ether anesthesia. Protein, lipid peroxidation and glutathione of liver were determined by Lowry, Ledwo2yw methods and Ellman reagents respectively. During the experiment period the rats weight did not have significiant change. It was determined that serum total lipid and cholesterol levels were significiant decreased significantly. We found that at hyperlipidemic group which were given chromium and niasin, AST and ALP levels are higher and ALT levels are less than hyperlipidemic group. We considered that the rats serum HDL-cholesterol and trigliserid levels did not show a significiant change with giving niasin + chromium. It was determined that the atherojenic index showed a significiant change decreased with giving niasin + chromium and blood glutathione levels, liver GSH and LPO levels did not show a significiant change according to hyperlipidemic group.As a result, it was confirmed that giving niasin + chromium to the hyperlipidemic rats decreased significantly total lipid and cholesterol levels and ALT activity, but it could not protect the damages on the liver occured in hyperlipidemia.