Zamanla değişen yüksek dereceli spektrum analizi
Time varying higher order spectrum analysis
- Tez No: 121127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET ZAMANLA DEĞİŞEN YÜKSEK DERECELİ SPEKTRUM ANALİZİ Durağan olmayan işaretlerin zamanla değişen frekans içeriği, zaman-frekans analizi için yardımcı bir araçtır. Bu çalışmada, durağan olmayan işaretlerin yüksek dereceden izgesel analizi için bir yöntem önerilmektedir. Çok pencereli Gabor açılımı yardımıyla katsayıları bulunan Evrimsel izge, referans bir yüksek dereceli zaman-frekans dağılımından çıkartılmakta ve bu farkların kareleri toplamı, minimum yapılmaktadır. En küçük kareler adamında, bulunan evrimsel izge, yüksek dereceli zaman-frekans izgelerinin, yüksek çözünürlük, çok pencereli evrimsel izgenin de pozitif olma gibi iyi yönlerini almaktadır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY TIME VARYING HIGHER ORDER SPECTRUM ANALYSIS Time-Frequency signal analysis is a helpful tool for analyzing the time-varying frequency content of a non-stationary signal. In this work, it is supposed a method for the higher order spectral analysis of non-stationary signals. The constants of evolutionary spectrum is found with the help of multiple window Gabor expansion, this evolutionary spectrum is found out from a reference higher order time-frequency distribution, and the sum of the squares of the differences is made minimum. Evolutionary spectrum that can be calculated by means of the least squares, has the high resolution advantage of higher order time-frequency spectrum as well as the positivity advantage of the multiple window evolutionary spectrum. VII