Kaynaşlı (Düzce)-Elmalık (Bolu) arasının yapısal özellikleri ve neotektonizması
Neotectonic and structural features of the Kaynaşlı (Düzce)-Elmalık (Bolu) area
- Tez No: 121138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN KORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışma Kuzeybatı Anadolu'da Kaynaşlı (Düzce)-Elmalık (Bolu) arasında 3akacak, Elmalık, Yumrukaya köylerini kapsayan bölgenin jeolojisini ve neotektonik özelliklerini incelemektedir. Pontid kuşağının engebeli topografyasının Kuzey Anadolu fayı (KAF) tarafından D-B yönünde kesildiği bu bölgede magmâtik ve metamorfik kayalardan oluşan Bolu masifi, Paleozoyik sedimenter istif, Senozoyik birim ve örtü kayalar yer alır. Paleozoyik istif Ordovisiyen yaşlı Kurtköy formasyonu, Ordovisiyen- Alt Devoniyen yaşlı Ereğli formasyonu, Devoniyen yaşlı Kartal formasyonunu içerir. Senozoyik istif Alt-Üst Kretase yaşlı ulumescit Grubu; Üst Kretase-Paleosen yaşlı Gölcük Grubu, Eosen yaşlı Apalar formasyonunu kapsar. Bu birimler Kretase-Paleosen dönemde kuzeyde Pontid Zonu, ortada Armutlu-Ovacık Zonu ve güneyde Sakarya Zonu olarak isimlendirilen 3 Paleotektonik zonu etkileyen jeolojik olaylar sırasında gelişmiştir. Pliyosen yaşlı Uludere piroklastları, Mengen formasyonu ve Kuvaterner yaşlı Alüvyon çökeller, Kaynaşlı-Bolu havzalarım kaplar ve daha yaşlı birimler üzerinde uyumsuz olarak yer alır. Aktif bir fayın birçok morfolojik özelliklerini gösteren Kuzey Anadolu Fayı (KAF) çalışma alanının doğusunda, kuzeyde Düzce Fayı, güneyde Mudurnu Fayı olmak üzere iki kola aynin-. Bu fayın kuzey kolu, Pliyo-Kuvaterner yaşlı Kaynaşlı ve Bolu havzaları içinden D-B yönünde uzanır ve çalışma alam içerisinde Elmalık, Bakacak, Zekidağı ve Aşağı Bakacak segmentlerini kapsar. Yoğun bitki örtüsünün bulunduğu bu bölgedeki nadir mostralardan ve Bolu tünelinde elde edilen yönelim ve kayma ölçümleri, 12 Kasım 1999 yüzey kırığında gözlendiği gibi, KAF gidişinde değişmelere işaret eder. Bu yapısal özellikler, yakın geçmişteki depremlerin çözümleri ışığında Bolü-Kaynaşlı havzalarının Kuzey Anadolu Fay'ı boyunca gelişmiş çek ayır havzaları olduğunu göstermektedir. XI
Özet (Çeviri)
İUMMARY This study concerns geology and neotectonic features of an area lying between Caynaşlı (Duzce) and Elmalık (Bolu), western Turkey, including villages such as Bakacak, Elmalık and Yurnrukkaya. Situated in E-W-trending topographic heights of lie Pontide Belt transected by the tectonically active North Anatolian Fault, the area comprises magmatic metamorphic rocks of the Bolu massif, a Paleozoic sedimentary sucession, Cenozoic units and cover rocks. The Paleozoic sequence includes the Kurtköy formation of Ordovician, the Ereğli formation of Ordovitian-I^wer Devonian and the Kartal formation of Devonian. The S enozoic sequence includes the Ulumescit group of Lower-Upper Cretaceous, the Gölcük group of Upper Cretaeeous-Paleogene and the Apalar formation of Eocene. These rocks are genetically related to events taking place during Cretaeeous-Paleogene in three paleotectonic zones called the Pontide zone in the north, the Armutlu-Ovacik zone in the middle and the Sakarya Zone in the south. The Mengen formation, the Uludere Pyroclastics of Pliocene and Quaternary alluvial deposits occur in lowlands of Kaynaşlı and Bolu basins and overlie unconformably the older units. Displaying many morphological features of an active fault, the Norm Anatolian Fault (NAF) splays in the east of the study area into two branches called the Duzce fault in the north and the Mudurnu fault in the south. It continues in a E-W orientation through the study area adjacent to Plio-Quaternary Kaynaşlı and Bolu basins; comprising the Elmalik,' Bakacak, Zekidag and Aşağı Bakacak Dipsizgol segments in a splayed geometry. Orientation and slip measurements taken on these segments in rare outcrops in this heavily vegetated region and in the Bolu tunnel alignment indicate changes occur in the fault orientation as changes observed in the surface rupture of the 12 November 1999 earthquake. These neotectonic features in view of focal soutions of the recent earthquakes suggest the Kaynaşlı and Bolu basins are pull-apart basins formed along the North Anatolian fault XII