Karma yemin fosfor kaynağı ve düzeyinin etlik piliç performansına etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 677
- Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
-27-ÖZET Bu deneme İn karna yn.no kaya Po: ?.*? ı i. ı. y -Iİ kalfiiyu.ı I,'o;u'al, ilavesinin etli : piliH erin porf orıiunıuun oLkiai ara/tırılmır tır. Böylece farklı kaynak vg düze.y'e fosfor ilavelinin, Özellikle Mazıdağı kaya focf atının etlik piliçler illerindeki etkileri se'ss- lonraek istenmiştir. Ayrıca Maüida'-ıı kaya fosfatım DCP ile kıyas lama olana“-ı do”nuntur. Btlik Hubbard ırkından erkek civcivler kullanıl 1110 ve de neme 4 hafta surm'U;tür. 20'yer adet eivoiv.leı: o]-;.an 5 rjrup.ansa ba^lı olarak olur: hum Lim“ hur. Sıracıyla birlaci. -;raba hiç f'-j.m'ov il 0P cıyıırlı foafor, 4 « ve 5. gruplara İ- 0,2, f. 0.3 !\'azıda”>ı kaya foofatı kaynaklı fos Tor ek lenen karma yekler r.erbost olarak ye“iri”J li tir. Denemede aaa^i'îaki sonuçlar elci o e'ilui *tir; 1- Böl^emii'.de kolay temin edilebilen yo-ı materyali ile hazır lanan dengeli bir karma yem, 0-4 haftalık -'finomde etlik piliçlerin f oaf or :n;erek;ÛMİmini karşılayabil meku.M i ;., 2- Bu icar' vay a 1.03 ve v/c 2.06 düşeylerinde Mazı akı 'caya fosfatı eklenmesinin piliçlerin pert'oraansı ürerine önemli bir etkini olmamıştır.
Özet (Çeviri)
- 28 - SUMMARY In this experiment was observed the effects on performance of the broiler chicks adding to diet Mazıdağı raw rock phosphate and DCP. Also the availability of Mazıdağı raw rock phosphate and DCP were discussed here. The 100 males of Hubbard chicks were used and experiment was going on for 4 weeks. Groupswhich containing 20 chicks were made by chance. Groups were feed in order to the diets adding at levels fo 0.1, 0.2,