Bayrampaşa ilçesindeki kentiçi ağaçlandırmaların irdelenmesi
Urban plantation in Bayrampaşa and their evaluation
- Tez No: 121140
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÜNAL ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET İstanbul-Bayrampaşa İlçesindeki Kentiçi Ağaçlandırmaların İrdelenmesi. Bu araştırma ile Bayrampaşa ilçesinde bir yol, bir refüj ve bir parka ait ağaçlandırmaların aktüel durumları tespit edilmiş ve sonuçlar analiz edilerek çözüm önerileri üretilmeye çalışılmıştır. Çalışma alanları: Akpınar Caddesi ve 50. Yıl Caddesi, Kartaltepe Mahalle Parkı ve Ayancık Sokak'tır. Seçilen alanlarda mevcut ağaçların boy, çap, tepe başlangıcı, serbest kök çevresi, yola uzaklığı, ağaçlar arası mesafe ve tepe genişlikleri ölçülmüştür. Ayrıca bu ağaçların budama durumu, gövde eğrilikleri ve sağlık durumları bakımından da değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, araştırmaya konu olan cadde ve meydan ağaçlandırmalarında tür seçimi, dikim tekniği, dikim aralığı, ağaçların kaldırım ve refüj lerdeki konumu, aydınlatma elemanlarıyla ilişkisi ile bakım konularına gereken önemin verilmediğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, ağaçlandırma ve alt yapı tesislerini yapan birimler ile gerekli koordinasyonun sağlanmadığı sonucunada ulaşılmıştır. Bulguların analizi sonucu tür seçimi, dikim tekniği ve bakım tekniği açısından gerekli öneriler yapılmış ve kent ağaçlandırmalarında yönetimin önemi vurgulanmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Urban Plantations in Bayrampaşa, Istanbul and Their Evaluation. Through this research, the recent situation of plantations belonging at one road and one park in Bayrampaşa has been determined and a number of proposals for solution have been put forward by analysing the result. These sample working areas are as follows: Akpınar Caddesi ve 50. Yıl Caddesi, libarty square height, height diameter, height to live crown and crown diameter of the trees, dimension of the planting basins, distanse from the road distance from the trees in the chosen areas have been measured. Moreaver there trees have been evaluated in terms of pruning, crowheadness, of the bole and health. This data has been studied in terms of“selection of species”,“planting technique”, and“maintenance technique”. The findings have shown that in the plantation of the above mentioned roads and square, sufficient care wasn't taken in the following points: selection of species technique, plantin distance, the location of the trees in the pavements and traffic island, their relationship with ullumination devices an maintenance. Furthermore, it has been found that neccessary courdination between the plantation and infrastructure units wasn't fulfiled. Proper suggestions with respect to selection of species have been made upon the analysis of the findings, and this importance of urban trees in urban plantation has been emphized. XII