İhale mevzuatı kaynaklı inşaat sektörü problemleri ve Avrupa Birliği İhale Mevzuatı açısından bir değerlendirme
Construction sector problems rising from tender regulations and an evaluation in terms of European Union Tender Regulation
  1. Tez No: 121144
  2. Yazar: ATİLLA KEMAL DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM MANİSALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Ülkelerin lokomotif sektör inşaat sektörüdür. Bu sektördeki bir aksama diğer sektörlere anında etki yapmaktadır. İnşaat sektörünün yaptığı işlerin çoğunluğu kamu sektörüne aittir. Kamu ile müteahhit arasında yapılan; Türk İhale Kanunun kapsamı içinde olan Bayındır İşleri Genel Şartnamesine uygun tip sözleşmeler sonradan telafisi zor olan problemlere veya iki tarafın yükümlülüklerini yerine getirmemesinden doğan itilaflar yol açmaktadır. Ülkemizin ana hedeflerinden biri de A.B. ülkelerine dahil olmaktır. A.B. için ülkemizden istenen kriterlerden biride İhale Kanununu revize etmektir. A.B. ülkeleri inşaat sözleşmelerinde çoğunlukla FIDIC sözleşmesini kullanmaktadır. Tezin konusu BİGŞ'nin FIDIC sözleşmelerine uygun hale getirilmesini amaçlayan bir çalışmadır. Tezin birinci bölümünde, tezin özünü oluşturan sözleşme problemleri nedenleri araştırıldı. İkinci bölümde, Ülkemizde işveren (kamu) ve müteahhit arasında yaşanan sözleşmeden doğan problemler incelendi. Üçüncü bölümde, BİGŞ'nin genel tamım ve yapısı incelendi. Dördüncü bölümde, BİGŞ ve FIDIC maddelerinin muhtevası açısından karşılaştırılması ve yorumlama yapıldı. Beşinci bölümde, Uluslar arası inşaat ihaleleri için BİGŞ kökenli sözleşmelerin FIDIC sözleşmesi doğrultusunda düzenlenmesi için eklenmesi ve değiştirilmesi gerekli maddeler araştırıldı. Altıncı bölümde, 1 Ocak 2003 tarihinde uygulamaya girecek Kamu İhale Kanunu (4734-4735 sayılı kanun) ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu arasında bir kıyaslama yapıldı.Yedinci bölümde ise araştırma konusu genel olarak özetlenerek eski 2886 sayılı ihale kanunu ile 3735-3735 sayılı yeni ihale kanunun en önemli maddeleri irdelenmiştir.Ayrıca tezin sonucu olarak yeni yaklaşım sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The locomotive sector is the constructions sector in the world Whatever a little mistake in it mostly effects instantly the other sectors. By and large, the constructions sector's services belong to the public sector. The Agreements, which are appropriate to the general specification of prosperity works (BÎGŞ) create difficult problems and the conflicts between the two sides in the future. The most important of our country can be accepted by European association. One of the important criterion of his association is to be revized of the adjudication law. The European association countries use FIDIC, which is a kind of constructions contract. The work presented in this thesis is for to compare these two different contract kinds and to get harmonize them well. Chapter I presents the agreement problems' reasons, which creates this thesis essence. Chapter II is concerned the problems between employers and contractors which are to be accomplised because of the agreements. Chapter HI presents the general specification of prosperity work'(BİGŞ) general definition and structure. In Chapter IV, these two different kind of agreements' items are discussed and commented. In Chapter V. the necessary items, which must be added or changed, are searched for to convert the agreements, which belong to the general specification of prosperity works (BİGŞ). according to FIDIC. Chapter VI. presents a comparis in between the law of the public adjudication, which is going to be applied in 2003 (The number of laws are 4734-4735). and the law of the state adjudication which is number of 2886. In Chapter VH The research topic is summerised generally and criticized most important idem of 28886 low and 3734-3735 the new low of tendering. Desider the new appreach relased to subject is given as a result of the thesis. vn