Sapanca Gölü'nde Rutilus rutilus linnaeus, 1758 (kızılgöz) ve Scardinius erythrophthalmus linnaeus , 1758 (kızılkanat) balık türlerinin besin tipleri ve beslenmelerindeki mevsimsel değişimleri
Food types and seasonal changes in feeding of roach (Rutilus rutilus linnaeus, 1758) and rudd (Scardinius erythrophthalmus linnaeus, 1758) in Sapanca Lake
- Tez No: 121153
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KARABATAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Sapanca Gölü 'n de Rutilus rutilus LINNAEUS, 1758 (Kızılgöz) ve Scardinius erythrophthalmus LINNAEUS, 1758 (Kızılkanat) Balık Türlerinin Besin Tipleri ve Beslenmelerindeki Mevsimsel Değişimleri Sapanca Gölü'nde Ekim 2000-Ekim 2001 tarihleri arasında yakalanan 373 kızılgöz {Rutilus rutilus L., 1758) ve 329 kızılkanat {Scardinius erythrophthalmus L., 1758) birey örneğinin sindirim içerikleri incelenmiştir. İncelenen kızılgözün (373 birey) % 54.43 'ünün sindirim kanalı dolu, kızılkanatın ise (329 birey) % 75.68 dolu olduğu saptanmıştır. Kızılgözün yıllık toplam diyet ağırlığının % 40'ım makrofit, % 32.5 'ini flamentli alg {Chara sp., Spirogyra sp., Cladophora sp.),% 22'sini Mollusk, % 5.5'ini diğer besin maddeleri (Balık yumurta ve ekstremitesi, Oligochaeta, Chironomidae, fitoplankton) oluşturmuştur. Kızılkanatın yıllık diyetinin ise % 55 'ini makrofitler, % 31.7'sini flamentli algler {Chara sp., Cladophora sp., Spirogyra sp.), % 5.4'ünü Mollusk, % 7.9'unu da diğer besinler (Balık yumurtası ve ekstremitesi, Chironomidae, Oligochaeta, Trichoptera, Nematoda, Kerevit larvası ve ekstremitesi, Zooplankton, Fitoplankton) teşkil etmiştir. Kızılkanatta; Chironomidae, Oligochaeta, Trichoptera, Nematoda grupları bulunmuş, Kızılgözde Chironomidae ve Oligochaeta'ya birkaç bireyde rastlanılmıştır. Her iki balık türü de herbivor beslenme göstermiştir. Her iki balık türünün diyet kompozisyonları mevsimlere göre değişmiştir. İlkbahar ve yaz mevsiminde kızılgöz bireylerinin dominant besini algtir. Buna karşın, bu mevsimlerde kızılkanat en çok makrofit tüketmiştir. Sonbahar mevsiminde her iki balık türünün dominant besini makrofittir. Kış mevsiminde kızılgöz en fazla makrofit olmak üzere Mollusk ve alg, kızılkanat ise makrofit ve alg türleri ile beslenmiştir. Zoobentoz tüketimi her iki türde de yıl boyunca alg ve makroflte göre düşük düzeydedir. Zooplankton tüketimine sadece kızılkanatta sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanılmıştır. Kızılgöz sonbahar ve kışın, kızılkanat ise sonbahar ve ilkbaharda diğer mevsimlere göre daha fazla besin tüketmiştir. Bu türlerin yumurtlama periyotları süresince (Nisan - Mayıs) ve su sıcaklığının 23.8 - 28.3 °C'lere yükseldiği, yaz aylarında beslenmeleri önemli derecede azalmıştır. Balıkların boyu arttıkça besin kompozisyonu değişmekte ve özellikle bitkisel materyal ve mollusk üzerindeki tüketim etkileri artmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Food Types and Seasonal Changes in Feeding of Roach {Rutilus rutilus LINNAEUS, 1758) and Rudd (Scardinius erythrophthalmus LINNAEUS, 1758) in Sapanca Lake The investigations on the digestion tract content of the rudd {Scardinius erythrophthalmus L., 1758) of number of 329 and the number of individual 373 the roach (Rutilus rutilus L., 1758) between October 2000 and October 2001 in Lake Sapanca were carried out. The roach 54.43 % alimentary canal was full while alimentary canal of rudd was full (75.68 %). Annual total diet of the roach was consisted that filamentous algae (Chara sp., Spirogyra sp., Cladophora sp.), 22 % Mollusc, 5.5 % other food materials (fish eggs and extremities, Oligochaeta, Chironomidae, phytoplankton). Annual diet of the rudd was constituted that 55 % of macrophytes, 31.7 % filamentous algae (Chara sp., Spirogyra sp., Cladophora sp.), 5.4 % Mollusc, 7.9 % other foods (fish eggs and extremities, Chironomidae, Oligochaeta, Trichoptera, Nematoda, crayfish larvae and extremities, zooplankton, phytoplankton). The digestion tract content of rudd was found that Chironomidae, Oligochaeta, Trichoptera, Nematoda while the digestion tract content of roach was a few of Chironomids and Oligochaets. Both of two fish species shown herbivorous feeding. The diet compositions of the both species were changed by season. In spring and summer, the roachs dominant foods were algae. However, the rudd was consumed mostly macrophytes during this season. In autumn, dominant food of the both species was macrophytes. In winter periods, the roach fed mainly with macrophytes while rudd fed macrophytes and algae. But the roach fed with only macrophytes and algae. Zoobenthos consumptions was low than macrophytes and algae by the roach and the rudd along the year. Zooplankton consumption was detected only by the rudd in autumn and spring season. The roach consumed high amount of foods in autumn and winter season, whereas the rudd consumed in autumn and spring compared to the other season. During the spawning periods of these two species (April - May) and during the summer, in which water temperature reached to 23.8 - 28.3 °C, feeding activity decreased considerably. The feed composition was changed as the fish length increase and especially their grazing effect on Mollusc and plant material was increased. vn