Sahil çamı (Pinus pinaster ait. ) ağaçlandırmalarında artım ve büyüme
Growth and yield of Pinus pinaster ait. plantations
- Tez No: 121182
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN AKALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET SAHİLÇAMI (Pinus pinaster Ait.) AĞAÇLANDIRMALARINDA ARTIM VE BÜYÜME Araştırmanın amacı, hızlı gelişen bir tür olarak ülkemizde başarı ile yetiştirilen, yaygınlaştırılan ve gelecek vadeden Sahilçamı nın artım ve büyüme ilişkilerini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, Sahilçamı meşceresinin gelişimi, meşcere ilişkileri, değişik sosyal sınıftaki ağaçların gelişmeleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu amaç için eşit yaşlı, normal kapalı ve saf sahilçamı meşcerelerinden deneme alanları alınmıştır. Meşcerelerin büyük çoğunluğu daha önceki dönemlerde müdahale görmüştür. Ancak müdahalelerin yönü ve şiddeti bilinemediği için meşcerelerin, normal kapalılıkta olması, ağaçların saha içinde tüm alana dengeli bir şekilde dağılmış olmasına özen gösterilmiştir. Bu inceleme sırasında iki farklı metot kullanılmıştır. İlk metot' da, meşcere ortalamalarına dayanarak hasılat tablosu oluşturulmuştur. İkinci metot'da ise aynı tablolar simülasyon tekniği ile, tek ağaçların büyüme ve gelişmeleri esas alınarak oluşturulmuştur[l]. Araştırmada farklı yer ve bonitet'de toplam 71 adet deneme alanı alınmıştır. Simülasyon tekniğinde kullanılan konu örnek ağaçlar ise bu 71 deneme alanı içinden alınmış olup, toplam 169 adettir. Araştırmada, İ.Ü Orman Fakültesi Orman Hasılatı ve Biyometri Anabilim Dalının 1950 yılında İstanbul Belgrad Ormanı Burunsuz ve Çanakkale Kalabaklı yörelerinde kurduğu Sahilçamı deneme alanlarında yapılan periyodik ölçümlerden de yararlanılmıştır. Bu alanlardaki 2000 yılı ölçümleri tarafımızdan yapılmıştır. Normallik denetiminden sonra hesaplamalara esas alınan 103 deneme alanının 65'i, tarafımızdan alınmıştır. 38 deneme alanı ise, İ.Ü. Orman Fakültesi Orman Hasılatı ve Bjyometri Anabilim Dalı tarafından 1950 yılında İstanbul Belgrad Ormanı Burunsuz ve Çanakkale Kalabaklı yörelerinde kurduğu, sahilçamı deneme alanlarında yapılan periyodik ölçüm verilerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. İlk metot ile ilgili hesaplamalar, normallik denetimi sonrasında kalan 103 deneme alanına ait veriler kullanılarak yapılmıştır. İkinci metot ile ilgili hesaplamalar ise, 169 adet konu örnek ağaca ait veriler üzerinde yapılmıştır. Araştırma sonunda sahilçamı meşcerelerinin kuruluşu sayısal olarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Meşcere hacım ve hacım elemanlarının yaş ve yetişme ortamı verimliliğine göre gösterdiği gelişme seçilen regresyon modelleri ile ortalama değerler olarak verilmiştir. Çalışma içinde sahilçamı için çift girişli gövde hacım tablosu, bonilet tablosu, 3 bonitet sınıflı hasılat tablosu düzenlenmiş, çeşitli elemanların değişimleri grafiklerle verilmiştir. Çalışmada ayrıca BASIC programlama dili ile simülasyon programı yazılmış, programın çalıştırılması ile elde edilen sonuçlar hasılat tablosu şeklinde düzenlenerek, iki metot ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY GROWTH AND YIELD of Pinus pinaster AiL PLANTATIONS With this research, the relationship between growth and yield of Pinus pinaster Ait. which is a promising fast growing species and succesfully grown in Turkey was investigated. Two different methods were used in this research. Yield tables which were based on means value of stand in the first method were made. Same tables were made by using simulation tecnique to simulate growth and development of stand, in the second method. 71 temporary plots which have different place and site were searched. Sample trees used for simulation technique are 169 and chosen from among of this 71 plots. We benefited from periodical measurements made in the trial for Pinus pinaster Ait. founded in 19S0 around Istanbul Belgrad Ormanı Burunsuz and Çanakkale Kalabakli by İ.Ü Faculty of Forestry Department of Forest Yield and Biometry. Year 2000 measurements in these areas were made by us. In this study, data was collected from 109 plots. We measured 71 temporary plots of 109 plots. The data from the other 38 permanent plots were taken from the periodical measurement made by Forest Faculty in above mentioned test areas. 103 plots that passed the normality control succesfully were used in the first method. Calculation concerning second method was based on data taken from 169 sample trees. We tried to reveal foundation of Pinus pinaster Ait. stand numerically in this research. Devolopment of stand volume and volume elements according to age and site were given as mean value with selected regression models. Site index table, yield table and tree volume table were arranged and value change of different elements shown in graphs. Simulation programme was written by BASIC computer program language. Output taken from running of simulation programme was arranged as a yield table and results of two methods were compared with each other.