Elektromagnetik darbe ile uyarılmış kavite içerisindeki alanların incelenmesi
Study of elelctromagnetic fields in a cavity excited by an electromagnetic pulse
  1. Tez No: 121303
  2. Yazar: SELÇUK SOYDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada; kavite içerisinde EMD formundaki kaynak fonksiyonlarının oluşturacağı elektromanyetik alan ifadelerinin zaman domeninde gerçek zamanlı olarak analitik çözümleri öngörülmüştür. Yöntem; öz değer ve öz vektör prensiplerinin göz önüne alınması ile Maxwell denkleminden ayrılan yeni bir operatöre öz vektörler karşı düşürülerek elektromagnetik alanın zamana bağlı ifadelerinin direkt ve analitik olarak elde edilmesini hedefler. Zamana gerçek zamanlı olarak bağlı olan elektrik ve manyetik alan ifadelerinden yola çıkılarak MATLAB programı yardımı ile üç. boyutlu olarak elektrik alanın z bileşeninin simülasyonu mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY t In this study; The solving of electromagnetic field terms which axe produced from given EMD source functions is related to time domain coefficient in a cavity is proposed at time domain analitically. The method is based on the eigen vector and eigen value principles. By using eigen vector and value method, a new operator which is splitted from Maxwell equations is corresponded to eigen vector solutions. Thus, electromagnetic field term depends on time coefficient is calculated analitically as a sum of series. After all calculations and arrangements on time dependence electromagnetic field terms, a powerful simulation program by using MATLAB is created and electromagnetic field terms are simulated as a 3 dimensional form.