Güneydoğu Anadolu bölgesi neuroptera (=plannipennia) (insecta) faunasının saptanması
Investigation of fauna neuroptera (=plannipennia) (insecta) of Southeast of Anatolia region
  1. Tez No: 121412
  2. Yazar: ALİ SATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZHAN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, Güneydoğu Anadolu bölgesi'ndeki Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Siirt Şanlıurfa ve Şırnak illerinde Mayıs-Eylül aylan arasında üç yıl süreyle (2000, 2001 ve 2002) yürütülmüştür. Bu çalışma alanında Neuroptera ordosundan 4 familyaya ait 18 cins ve 26 tür saptanmıştır. Chrysopidae familyasından 4 cinse ait 6 tür; Myrmeleontidae familyasından 10 cinse ait 15 tür; Ascalaphidae familyasından 1 cinse ait 1 tür; Nemopteridae familyasından 3 cinse ait 4 tür çalışma alanımızdan belirtilmiştir. Numuneler teşhis edilerek, teşhis anahtarları hazırlandı ve yeni kayıtlar çalışma bölgesindeki dağılımlarına göre Tablo 2, 3, 4 ve 5' de verilmiştir. Elde edilen veriler zoocoğrafik açıdan Tablo 6'da değerlendirilmiş ve kültür bitkileri için yararlı olabilecek türlere ilişkin gözlemler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out between May-September during the three years of research (2000, 2001, and 2002) in Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa and Sımak provinces in the South-East of Turkey. In this research areas, 18 genus and 26 species which belong to 4 families of Neuroptera order were found. From these, 4 genus and 6 species of Chrysopidae, 10 genus and 15 species of Myrmelontidae, 1 genus and 1 species of Ascalaphidae, 3 genus and 4 species of Nemopteiidae were reported for these research areas. The samples were identified and identification keys prepared. The new records were given in Table 2, 3, 4, and 5 according to their distribution in the study areas. The results obtained were evaluated zoogeographicalry in Table 6 and some observations were made on species which can be useful for the culture plants. »EWJURCriMWllW»;