Bazı pestisitlerin ve Dicle Nehri yüzey suyunun genotoksik potansiyelinin kısa zamanlı bakteriyel test sistemleri ile araştırılması
The Investigation of genotoxic potential of some pesticides and the surface water of Dicle River by short-term bacterial system
  1. Tez No: 121415
  2. Yazar: VEYSEL TOLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL OTLUDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada, zirai mücadelede sıkça kullanılan bazı pestisitlerin ve Dicle. Nehri yüzey suyunun genotoksik potansiyelinin Ames/Salmonella/mikrozm testi ve SOS kromotest sistemi ile araştırılması amaçlanmıştır. Aynı zamanda, kimyasal bileşiklerin mutajenik ve kanserojenik etkilerinin araştırılmasında kullanılan kısa zamanlı bakteriyel test sistemlerinden olan Ames test ve SOS kromotest sistemini laboratuarımızda standardize etmek de amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, her iki test sisteminde kullanılan mutant bakteri suşları (S.typhimurium TA98, S.typhimurium TA100 ve E.coli PQ37 suşları) temin edildikten hemen sonra taşıdıkları genetik işaretler açısından kontrol edildikten sonra bileşikler test edildi. Dicle Nehri yüzey suyu örnekleri, metal kirlenmenin daha çok olduğu düşünülen 3 istasyon belirlendikten sonra örnekler bu istasyonlardan alındı ve kimyasal analizleri ve genotoksik testleri yapıldı. Pestisitlerin ve su örneklerinin, Salmonella/mikrozom testi için sitotoksik dozları belirlendikten sonra, belirlenen dozdan düşük olmak koşulu ile, farklı konsantrasyonlar pozitif ve negatif mutajenlerle birlikte test edildi. Thiodan, S.typhimurium TA98 suşunda S9 fraksiyonu varlığında ve yokluğunda genotoksik aktivite göstermiştir. Test edilen pestisitlerden maneb ve mancozeb S.typhimurium TA98 suşunda S9 fraksiyonu yoklıuğunda genotoksik aktive göstermezken S9 fraksiyonu varlığında genotoksik aktif bulunmuştur. Bu sonuç bize her iki pestisidin de metabolik reaksiyon sonucu oluşan metabol itlerin etkili olduğunu düşündürmektedir. Dicle Nehri yüzey suyu örnekleri S.typhimurium TA98 suşunda verdikleri yanıtlar: I. İstasyon, II. İstasyon ve İÜ. İstasyon su örneklerinde S9 fraksiyonuVI yokluğunda ve S9 fraksiyonu varlığında 10, 1 ve 0.1 ul/petride pozitif yanıt gözlenmiştir. Pestisitlerden thiodan, S.typhimurium TA100 suşunda S9 fraksiyonu varlığında ve yokluğunda genotoksik aktivite göstermiştir Maneb S.typhimurium TA 100 suşunda S9 fraksiyonu yokluğunda negatif yanıt vermişken S9 fraksiyonu varlığında 8, 6 ve 4 ug/petride pozitif yanıt vermiştir. Mancozeb ise S9 fraksiyonu varlığında ve yokluğunda pozitif yanıt vermemiştir. Dicle Nehri yüzey suyuna ait örneklerin S.typhimurium TA100 suşunda verdikleri yanıtlar: I. İstasyona ait su S9 fraksiyonu yokluğunda ve varlığında negatif; II. İstasyon su örneklerinden S9 fraksiyonu yokluğunda ve varlığında 10, 1 ve 0.1 ul/petride mutajenite göstermiştir, m. İstasyon su örneklerinden S9 fraksiyonu yokluğunda ve varlığında 10, 1 ve 0.1 ul/petride mutajenik aktivite göstermiştir. SOS kromotest sistemi ile test ettiğimiz pestisitlerden maneb, mancozeb ve thiodan genotoksik aktivite göstermiştir. Test edilen Dicle Nehri yüzey suyu örneklerinden I.,II. ve m. İstasyon örnekleri SOS kromotest sisteminde genotoksik aktivite göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the mutagenic effect of some pesticides used in the agriculture and the surface water of Dicle River by short-term bacterial test system called Salmonella/Microsome and SOS chromotest. By the way, the tester strain genotypes were confirmed after receiving the cultures. The surface water samples of Dicle River were taken from 3 station where the metal pollution is more. Then the chemical analyses and genotoxicity test were done. Thiodan was shown mutagenic effect with and without S9 mix in the S.typhimurium TA98 and TA 100. Maneb and mancozeb were found weakly mutagen with S9 mix in the S.typhimurium TA98. The surface water samples of Dicle River were shown to be mutagenic with and without S9 mix in the S.typhimurium TA98. Mancozeb were found mutagenic with S9 mix in the S.typhimurium TA100. Maneb was not shown mutagenic effect with and without S9 mix in the S.typhimurium TA100. The surface water samples of Dicle River were found weakly mutagen with S9 mix in the S.typhimurium TA100. Thiodan, maneb and mancozeb were found mutagenic in the SOS chromotest The urface water samples of Dicle River were notshown mutagenic effect in the SOS chromotest