Konverter curufun flotasyonuyla bakır ve kobaltın kazanılması
Recovery of copper and cobalt from converter slag with flotation
  1. Tez No: 121416
  2. Yazar: İBRAHİM TEĞİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ZİYADANOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada Ergani ve Küre Bakır İşletmelerinden temin edilen üç ayrı örnek üzerinde çalışmalar sürdürülmüştür. E.B.İ. örneği % 6.50 Cu, % 0.21 Co; K.B.İ.l. örneği % 0.70 Cu, % 0.50 Co; K.B.İ.2. örneği % 0.57 Cu, % 0.39 Co içerdiği saptanmıştır. Bu örnekler evvela -100 mesh boyutuna öğütülmüş, daha önceden bu örneklerin optimum flotasyon koşullarında uygulanmış değerler baz alınarak flotasyonları yapılmıştır. Yapılan kollektif flotasyon sonucunda konsantre fazda toplana bakır ve kobaltın flotasyon verimlerinin düşük oldukları görülmüştür. Daha sonra -160 mesh'e kadar öğütülerek yapılan flotasyon sonuçlarının önemsenecek oranda değişmediği görülmüştür. Özellikle bu koşullar altında kobaltın yüzdürülemediği saptanmıştır. Bunun üzerine bugüne kadar yapılan flotasyon çalışmalarında uygulanmamış bir yönteme başvurulmuştur. Bu amaçla örnekler ilk önce çeşitli oranlarda H2S + H2O buharı ortamında sülfürleme işlemine tabi tutulmuş ve elde edilen bu örneklerin flotasyonuyla bakır ve kobaltın zenginleştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bu şekilde yapılan çalışmalar sonucunda her bir örnek için ayrı ayrı sülfürleme ve flotasyon koşullarının belirlenmesine çalışılmıştır. Bütün örnekler için -1 00 mesh boyutunun yeterli olduğu, E.B.İ. örneği için en uygun sülfürleme koşulunda bakır ve kobaltın fotasyon verimlerinin sırasıyla % 91.96, % 80.50; K.B.i.1. örneği için. 6. sülfürleme koşullarında bakır ve kobaltın flotasyon verimlerinin sırasıyla %. 88.41, %.66.22; K.B.i.2. örneği için 1 sülfürleme koşullarında bakır ve kobaltın flotasyon verimlerinin sırasıyla %.98,27, % 68.07 olduğu saptanmıştır. Çalışmalar sonucunda orijinal örneklerin flotasyonunda bakır düşük verimle yüzdürülürken kobalt yüzdürülememiştir. Ancak, E.B.İ. örneğinin flotasyonunda boyut -160 mesh'e indirildiği zaman yapılan flotasyon işleminde bakır % 97.6 oranında yüzdürülebildiği görülmüştür. -100 mesh boyutuna getirilmiş bütün örneklerin uygun sülfürleme koşulları sonucunda elde edilen numunelerle yapılan flotasyon sonucunda bakır ve kobaltın her ikisinin de yüksek flotasyon verimiyle yüzdürülebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, three different samples were obtained from Ergani and Küre Copper factory. It was determined that the samples containe; the sample of E.B.İ, 6.50 % Cu and 0.21 % Co, the sample of K.B.İ.1, 0.70 % Cu and 0.5 % Co and the sample of K.B.Î.2; 0.57 % Cu and 0.39 % Co, respectively. These samples were firstly grounded at -100 mesh dimention. Flotation was done according to previously obtained optimum flotation conditions. The flotation yield of Cu and Co in concantrate phase was found to be low by collective flotation. Even when the samples were grounded at -160 mesh, no change was observed in the flotation result. Especially, Co could not flotated under conditions. There, we have applied a novel flotation method that have not been used until now. For this aim, the samples were firstly sulphurised under the steam of H2S + H2O. By this method the amount Cu and Co in the samples get rich. According to the obtained results the optimum reactions for flotation and sulphurization were determined. It was found that for all samples -100 mesh dimention was enough. Under the best sulphurization condition for the sample of E.B.İ, the yield of flotation for the Cu and Co were found to be 91.96 % and 80.50 %, respectively. In the sixth sulphurization conditions for the sample of K.B.İ.1, the yield of flotation for the Co and Co were found to be 88.41 % and 66.22 %, respectively. In the first sulphurization conditions for the sample of K.B.İ.2, the yield of flotation for the Co and Co were found to be 98.27 % and 68.07 %, respectively. The results indicate that Cu can be flotated at low yield in the orjinal samples. On the other hand Co can not flotated under these conditions. However, in the flotation of sample of E.B.t. when the flotation dimention was down to -160 mesh, 97.59 % of Cu was found to be flotated. In the -100 mesh dimention under the optimal conditions of flotation, Cu and Co bath could flotated with highy yild of flotation.