Kızılçam ormanında toprak akarlarının (Acari) dikey dağılımı
Vertical distribution of the soil mites (Acari) in pine forest
- Tez No: 121516
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Manisa Yunt dağında bulunan kızılçam (Pinus brutia L.) ormanında toprak akarlarının dikey dağılımı araştırılmıştır. Mayıs 2001 ve Nisan 2002 tarihleri arasında her ay birer kez örnekleme bölgesinden döküntü ile 0-5 cm, 5-10 cm ve 10-20 cm derinliklerden toprak örnekleri alınarak içindeki akarlar tespit edilmiş, ilave olarak bölgenin yaygın bitkileri, sıcaklık, yağış ve nem diyagramları ile toprağın fiziko-kimyasal özellikleri ile beraber verilmiştir. Araştırma bölgesinden 4 takıma ait toplam 2817 birey yakalanmıştır. Bunların % 63'ü Oribatida (1771 adet), % 17'si Actinedida (484 adet),% 15'i Gamasida (422 adet) ve % 5'i Astigmata (140 adet) takımına aittir. Akarların toprak tabakalarına dağılımları oldukça değişmekle birlikte % 30'u döküntüde, % 35'i 0-5 cm'lik toprak tabakasında, % 15'i 5-10 cm derinlikte ve % 20'si de 10-20 cm derinlikte bulunmuştur. Ancak, kış aylarında % 69'a varan oranlarda döküntüde bulunmalarına karşılık, yaz aylarında % 70'e varan oranda 10-20 cm'deki toprak tabakasında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Genel olarak akarların topraktaki dikey dağılımında toprak sıcaklığı, toprak nemi, organik madde, pH etkili olmuş, gözenek boşluğunun ise etkisi tam olarak belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the vertical distribution of soil mites in Calabrian cluster (Pinus brutia L.) forest of Manisa, Yunt mountain was studied. Each month, in the period of May 2001 - April 2002, the mite orders were determined by taking the samples of the soil from the litter and 0-5 cm, 5-10 cm, 10-20 cm deep and the plants widespread, the temperature, the humidity and rainfall diagrams of the area were given with its physical and chemical properties. 2817 individuals belong to four orders were obtained during this study. Their distribution are; 63 % Oribatida (1771 individuals), 17 % Actinedida (487 individuals), 15 % Gamasida (422 individuals) and 5 % Astigmata (140 individuals). Althought the amount of soil mites varies, generally 30 % was obtained in the, 35 % in 0-5 cm, 15 % in 5-10 cm and 20 % in 10-20 cm deep. Althought they existed up to 69 % in the litter in winter, they were determined as up to 70 % in the soil of 10-20 cm depth in summer. The vertical distribution of soil mites was effected by temperature, moisture, pH of the soil, and the amount of the organic matter in it. However, whether there were an effect of soil porocity or not was not entirely determined. VI