Borlanmış dökme demirlerin aşınma davranışının incelenmesi
Examined wear attitude of cast iron to boronizing
  1. Tez No: 121517
  2. Yazar: BEYZA BAÇKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Demir esaslı malzemelerin yüzey özelliklerinin iyileştirme amacı ile uygulanan işlemlerden biri de horlamadır. Borlama işlemiyle malzeme yüzeylerinde yüksek sertlik ve aşınma direnci elde edilir. Bu çalışmada lamel grafrtli dökme demir, küresel grafıtli dökme demir ve compacted graphite iron farklı sıcaklık ve sürelerde borlama işlemine tabi tutulmuştur. Katı borlama yönteminin uygulandığı işlemlerde borlayıcı malzeme olarak Ekabor - 3 kullanılmıştır. Borlanan numunelerin pin - on disk yöntemiyle aşınma davranışları incelenmiştir. Deneylerde karşı eleman olarak C 1040 imalat çeliği kullanılmıştır. Sabit yük ve sabit hızlarda yapılan aşınma deneyleri sonucunda borlanmış ve horlanmamış numunelerdeki aşınma miktan tesbit edilmiş ve aşınma yüzeyleri incelenmiştir. ABSTRACT Boronizing is applied operation to improve surface properties of iron materials. In the end of this operation obtains high hardness and wear resistance on the surfaces materials. In this operation gray cast iron, spherical graphite cast iron and compacted graphite iron subject to boring operations in different heat during different periods. In the hard boring operations it is used Ekabor - 3 as boring material. Wear attitude of subject to boring samples was examined by pin - on disk method. In the wear test it is used product steal as staff member. In the end of the wear test, which is applied fixed load and fixed speed confirmed wear quantity and examined wear surfaces of boring and unboring samples.
Özet (Çeviri)