Metal iyonlarının eritrositlerin glukoz kullanımları üzerine olan etkilerinin in vitro incelenmesi
- Tez No: 12152
- Danışmanlar: PROF.DR. E. EDİP KEHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
7. O Z E T Bu çalışmada bazı metal iyonlarının in vitro olarak insan eritrositlerinin glukoz kullanımına etkileri incelenmiştir. Analizlerde hemolize ve eritrosit aglutinasyonuna sebep olmayan -4 -5 -6 +2 +2 +2 10, 10 ve 10 M 'lık konsan trasyonlardaki Cu, Hg, Pb, +2 +3 +1 Cd, Al ve Ag iyonları kullanılmıştır. Eritrosit süspansiyonları 25° ve 37°C sıcaklıklarda 4, 8 ve 12 saat metal iyonlarının mevcudiyetinde inkübe edildikten sonra süpernatantta glukoz oksidaz enzimatik yöntemiyle glukoz seviyeleri tayin edilmiştir. +2 Glukoz kullanımı en belirgin şekilde Cd tarafından +2 +2 engellenmiştir. Cu ve Hg iyonları da kullanımı sırasıyla 25° +3 ve 37°C'da azaltmıştır. Al 'ün ise glukoz kullanımını artırdığı +2 +1 gözlenmiştir. Pb ile önemli değişme olmamakla beraber Ag iyo nunun kontrol değerleri ile çakışan glukoz kullanım profili ser gilediği anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Glukoz kullanımı, eritrositler, in vitro, metal iyonları.
Özet (Çeviri)
39 8. SUMMARY In this study, in vitro effects of some metal ions on glucose utilization of human erythrocytes were investigated. For“ +2 ”+2 T+2 ~,+2.,+3, » +1.. ^,_. this purpose, Cu, Hg, Pb, Cd:-.', Al and Ag ions with the -4 -5 -6 molar concentrations of 10, 10 and 10 which do not cause hemolysis and agglutination were used. Glucose was quantitatively determined by glucose oxidase enzymatic method in the supernatants of the erythrocyte suspensions which were incubated in the presence of these ions for 4, 8 arid 12 hours at 25° C and 37° C. +2 Glucose utilization was obviously decreased by Cd at +2 +2 all concentrations and temperatures. The presence of Cu and Hg +3 reduced the glucose uptake at 37°C and 25° C respectively. Al +1 surprisingly increased the utilization. Ag ions exhibited a uti lization profile which coincided with the control values. No sig- +2 nificant change was observed in the presence of Pb Key Words : Glucose utilization, erythrocytes, in vitro, metal ions.