Kütahya ve çevresinde halk ilacı olarak kullanılan bitkiler
The Plants used as folk medicine in Kütahya and its province
  1. Tez No: 121663
  2. Yazar: MURAT EYİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. NURİ BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV KÜTAHYA VE ÇEVRESİNDE HALK İLACI OLARAK KULLANILAN BİTKİLER Murat EYİNÇ Biyoloji Bölümü, Yüksek Lisans Tezi, 2002 Tez Danışmanı: Yard. Doç. Dr. Osman BENLİOĞLU ÖZET Kütahya ve çevresinde yapılan araştırma sonucunda 57 bitkinin halk ilacı olarak değişik amaçlarla ve değişik formlarda kullanıldığı tespit edilmiştir. Bunlar; Alkanna tinctoria, Sambucus ebulus, Achillea nobilis, Centaurea cyanus, Helianthus tuberosus, Matricaria chamomilla, Taraxacum officinale, Corrnıs mas,Capsella bursa-pastoris, Raphanus sativtıs, Cucurbita moschata, Cucurbita maxima, Elaeagnus angustifolia, Euphorbia macroclada, Castanea sativa, Agropyron repens, Âvena sativa, Hordetım vulgare, Secale cereale, Tritucum aestivum, Zea mays, Aesculus hippocastanum, Juglans regia, Lamium album, Lavandula stoechas, Mentha longifolia,Mentha acuatica,Teucrium chamaedrys, Tyhmus longcaulis,Cicer arietinum, Robinia pseudoacacia, Vicia faba, Allium cepa, Allium sativum, Ornithagalum umbellatum, Viscum album. Malva silvestris, Ficus carica, Moras nigra, Papaver rhoeas, Papaver somniferum, Pinus nigra subsp. pallasiana,Platanus orientalis, Polygonum cognatum, Rumex patientia, Nigella sativa, Ceracus avium, Crataegus orientalis, Cydonia oblanga, Fragaria vesca, Rosa canina, Rubus caesiucus,Verbascum stenosstachyum,Tilia argentea,Anethum graveolens, Urtica dioica, Peganum harmala. 45 bitkinin kaynaklarda kayıtlı kullanılışlarına benzer şekilde halk ilacı olarak yararlanıldığı ortaya çıkarılmıştır. 12 bitkinin ise tedavide kullanılması ile ilgili bilgiler ilk defa tarafımızdan tespit edilmiştir. Halk ilacı olarak kullanılan bitkilerden 5'ine verilen yöresel isimler ilk defa tespit edilmiş, 9'una ise Anadolu'daki diğer bölgelerden farklı isimler verildiği gösterilmiştir. Anahtar Kelimeler : Etnofarmakoloji, Farmasötik Botanik, Kütahya, Türkiye.
Özet (Çeviri)
THE PLANTS USED AS FOLK MEDICINE IN KÜTAHYA AND ITS PROVINCE Murat EYİNÇ Department of Biology,M.S. Thesis, 2002 Thesis Supervisor: Ass. Prof. Dr. Osman BENLİO?LU SUMMARY According to the results of this study 57 plants established as folk medicine used for various purpopes, in different forms in Kütahya and province. These plants are as follows; Alkanna tinctoria, Sambucus ebulus, Achillea nobilis, Centaurea cyanus, Helianthus tuberosus, Matricaria chamomilla, Taraxacum officinale, Comus mas,Capsella bursa-pastoris, Raphanus sativus, Cucurbita moschata, Cucurbita maxima, Elaeagnus angustifolia. Euphorbia macroclada, Castama sativa, Agropyron repens, Avena sativa, Hordeum vtdgare, Secale cereale, Tritucum aestivum, Zea mays, Aesculus hippocastanum, Juglans regia, Lamium album, Lavandula stoechas, Mentha longifolia,Mentha acuatica,Teucrium chamaedrys. Tyhmits longicaulis,Cicer arietinum, Robinia pseudoacacia, Vicia faba, Allium cepa, Allium sativum, Ornithagalum umbellatum, Viscum album, Malva silvestris, Ficus carica. Moras nigra. Papaver rhoeas, Papaver somniferum, Pinus nigra subsp. pallasiana,Platanus orientalis, Polygonum cognatum, Rumex patientia, Nigella sativa, Ceracus avium, Crataegus orientalis. Cydonia oblanga, Fragaria vesca, Rosa canina, Rubus caesiucus.Verbascum stenosstachyum,Tilia argentea, Anethum graveolens, Urtica dioica, Peganum harmala. 45 plants have the same usage as folk medicine as recorded in references. The medicinal usages of the 12 plants are new recorded, for the first time. The local names of the 5 plants are also recorded for the first while another 9 have the names different from other regions in Anotolia. Keywords : Ethnopharmacology, Kütahya, Pharmaceutic Botany, Turkey.