Ortaçağ Urfası'nda mimari eserler (476-1517)
Architectural sites in medieval Urfa (from476 to 1517)
  1. Tez No: 121775
  2. Yazar: MURAT UÇKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Kuruluşu Paleolotik çağa kadar uzanan Urfa Şehri, Neolitik dönemle birlikte yerleşim yerlerinin ortaya çıkması ve bu zamandan sonra günümüze kadar her döneme ait mimari kalıntılara rastlanmış olması, bu şehrin mimarlık tarihi açısından zengin bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir. Hıristiyanlığın yayılmaya başlamasıyla beraber, bu dine mensup kişilerin mimari tarzdaki yapıları, Türklerin şehri ele geçirmesiyle İslami mimarinin örneklerinin sergilendiği dini ve sivil yapıların şehrin dört bir tarafında yükseldiğini görmekteyiz. Bu mimari eserlerin zaman içerisinde doğal afetler ve savaşlar neticesinde tahrip edildikleri de yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur. Fakat yıkılan ve tahrip olan yapıların yerine hemen yenileri yapılmış, bu nedenle de eski dokudan günümüze de pek bir şey kalmamıştır. Çalışmamızda mimari yapıların günümüzde mevcut yerleri, kitabelerde geçen inşa tarihleri veya onarım tarihleri ile mimari ve sanatsal özellikleri ve planları ortaya konulmuştur. 80
Özet (Çeviri)
SUMMARY The city of Urfa inwhich its history has stand through the Paleolotic Years and even with the Neolitic Terms we see houses and public buildings till today. Althuogh it shows that this city has a very rich architectural history. Even with the Christian religion and after the islamic architecture we see lots of shrine and public buildings every where of the city. But all the demolished and desteroyed buildings have recovered again with the new ones so that there is now no ancient constructions. In our text we try to explain the new places of the ancient buildings,the time of construction and restoration, arcitectural and artical charectristics of the buildings. 81