Vekayinamelerde bulunan Anadolu Selçuklu Devleti'nin diplomatik vesikaları
Anatolian Seljuk of diplomatic documents in chronicles
  1. Tez No: 584512
  2. Yazar: FATMA SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ortaçağ Türk tarihi açısından büyük önem arzeden Anadolu Selçuklu Devleti'nin arşiv niteliğindeki diplomatik vesikaları, tarihi olaylara ışık tutmaktadır. Bu belgeler, tebrik, savaş, evlilik, fetih müjdesi, ikta, ticari anlaşmalar, tabilik, azil gibi konular hakkında yazılmıştır. Süleyman Şah tarafından kurulan devlet, II. Gıyaseddin'in tahta çıkışıyla yükseliş dönemine girmiştir. I.Alêddin Keykubad devrinde en parlak dönemi yaşamış ve III. Gıyaseddin Keyhüsrev'in ölümüyle (1284) Moğol hâkimiyetine girmiştir. Çalışmanın amacı, bu tarihi sınırlar içerisinde ortaya konulan belgeleri, ferman, berat, ahidnâme, fetihnâme gibi başlıklar altında tespit ve tasnif etmektir. Bu amaçla dönemin önemli vekayinâme yazarlarından İbni Bibi, Kerimüddin Aksarayî ve Anonim Selçuknâme'den yararlanılmıştır. Ayrıca İbnü'l Esir, Ebu'l-Farac gibi islam kaynaklarına ve Anna Komnena, Urfalı Meteos gibi yabancı kaynaklara da başvurulmuştur. Vesikalar esas alınarak, devletin siyasi, askeri, hukuki ve iktisadi ilişkileri takip edilmiştir. Bu ilişkiler sonucu ortaya konulan resmi vesikalar derlenerek bir araya getirilmiştir ve araştırmacılara büyük kolaylık sağlayacak bu çalışma ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Middle Age History of Turkey that Turkey is of great substential in terms of diplomatic documents shed light on hisrorical events in the archive attribute of the Seljuk state. These documents were written about subjects such as congratulation, war, marriage, commercial treaty, iqta, nationality, dismissal. The state was founded by Süleyman Shah and period of Gıyaseddin Second has entered rising era. During the I. Alaeddin Keykubad, it lived prime and the death of III. Gıyaseddin, it was fall under Mongol domination in 1284. The aim of this thesis study is to determind and classify the documents put forwaed within these historical boundaries under the headings such as charta, certificate (berat), treaty (ahidnâme), fetihnâme. For his purpose, one of the most substential chronic writers of the era such as İbn Bibi, Kerimüddin Aksarayî and anonym Seljuknâme was used. Also islamic sources such as İbnü'l-Esir, Ebu'l-Farac and foreign sources Anna Komnena, Urfalı Meteos were used The political, military, jüridical and economical relations of the state have been put forward on the basis of documents, formal documents werw compiled and collect. This study has been forward which will provide great convennience to researchers