Yaşam anlatılarında farklılaşan musevi kimliği ve musevi cemaatindeki dayanışma örüntüleri
The Changing nature of communal culture and identity differentiation within the Istanbul jewish community
- Tez No: 121817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR İLYASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
IV ÖZET Bu çalışma, İstanbul'da yaşayan Musevi Cemaati 'ne özgü ve değişim içinde olan cemaat kültürünü ve fârklılaşan Musevi kimliğini çözümlemeye ve anlamaya katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek üzere, cemaat içi ilişkilerin özelliklerini görebilmek, aynı zamanda da cemaatin kendini sürdürme süreçlerinin ve kanallarının nasıl işlediğini ortaya çıkarabilmek için 'cemaat içi dayanışma örüntüleri gözlem ve analiz alam olarak belirlenmiştir, Sözlü tarih yaklaşımı ve yöntemi ve bu yöntemin uygulanmasıyla derlenen yaşam anlatılarının analizi bu çalışmanın uygulama bölümünün temelini oluşturur. Çalışmanın kavramsal alanı içinde tartışılması amaçlanan kavramlar arasında 'cemaat', 'yerellik', 'kültürel kimlik', 'toplumsal-kültürel dönüşüm' ve 'hayır işleri-dayanışma' kavramları öne çıkmıştır. Bu kapsamda, gerek konuyla ilgili bireylerin doğrudan deneyimlerine ve tanıklıklarına başvurulması, gerekse de cemaat kavramının sözü edilen bu topluluk örneğinde yaşamsal ve tarihsel bilgiyle yeniden kurulması ve bu yönde bir sosyal tarih yaklaşımı getirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma çerçevesinde, hem sözlü tarih görüşmelerinin gerçekleştirildiği kaynak kişilerin tespitinde, hem de bu cemaatin İstanbul'daki tarihi içinde en köklü semtleri kapsaması bakımından Haliç semtleri, özellikle Balat semti araştırma bölgesi olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY This study aims to analyze and understand the changing nature of communal culture and identity differentiation within the Istanbul Jewish community. In order to realize this, an overview of the characteristics of the inter-communal relations and of the processes and channels which serve for the reproduction of the community itself is attempted. For this purpose, ' inter-communal solidarity patterns' are determined as the locus of observation and analysis. Oral history approach and research and the life narratives collected through this methodology constitute the applied part of this study. 'Community', 'locality', "cultural identity', 'social-cultural transformation', 'charity' are among the main concepts that are discussed in this study. In this context, it is intended to refer to the actual experiences and testimonies of the individuals involved and also to reconstitute the the concept of 'community' in this specific example, through knowledge derived from the historical and actual life information, as well as trying to develop an approach in the related field of social history. Within this frame, both in choosing the narrative group and the locality, due to its key historical importance, Golden Horn districts, especially Balat district has been chosen as research area.