Avrupa Birliğinin siyasallaşma süreci ve önündeki siyasi engeller
European Union and political barriers a waiting the union
  1. Tez No: 121844
  2. Yazar: İBRAHİM ÇİĞDEM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAVİ TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
ÖZET II. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan tarihi,sosyo-politik ve sosyo-kültürel süreçlerin neticesinde Fransa,Almanya, İtalya ve Benelüks ülkeleri arasında başlayan 'Ekonomik İşbirliği' girişimi, tarihi süreç içerisinde imzalanan bir dizi anlaşmalar ile hem genişleyerek hem de derinleşerek bir büyüme sürecine girmiştir. Sosyalist Blok'un çökmesi, Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesi sonrasında, imzalanan Maastricht Anlaşması ile Avrupa Birliği (AB) olarak tanımlanageldi. Avrupa Birliği'nin, özellikle 1991 'den bu yana 'Avrupa Siyasal Birliği'ni oluşturmaya yönelik bir yapılanma içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş en istikrarlı ekonomik birlik olarak ifade edilmesine karşın, ekonomik birlik olarak sağladığı başarıyı siyasi, hukuki ve özellikle toplumsal alanlarda sağlayıp sağlayamayacağı cevabı belirsiz bir sora niteliğindedir. Şüphesiz siyasal birliğini sağlaması ve Avrupa'nın Birliği olması, önündeki Ortak Güvenlik ve Savunma, Adalet ve içişleri ve de toplumsal birlik olma sorunlarını çözmesi ile mümkün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As a result of the historical, the sociopolitical and the s ociocultural changes following the continent depressing sour experience of World War II., appeared economic cooperation among several European countries ( such as France, Germany, Italy and Benelux countries), right after the collapse of the former Soviet Union and the reunification of Western and Eastern Germanies in the early 90s when European Union (EU) was established and Ever since it has been observed as a leadin economic union, which is currently at the point of political integration process. Despite the fact that EU has been indicated as tha most stable economic integration phenomena, it still sounds as an overwhelming question (with no proper answer at all) to be able to estimate weather it will achieve the same success (that it gained during economic integration process) on solving the trilemma on the search of European Security and Defence Identity, on the establishment of Social and Political Union of Europe indead. In this context, we will, in this study, try to analyse the political and institutional base of EU, the varying political and social features of this integration process, the position and the dynamics of EU in the 'New World Order', the ideals and the reality awiting for the EU in the political and social integration process.