Comparison of traditional building methods with contemporary rules, regulations and technologies (In Sepecific case of Muğla traditional houses)
- Tez No: 12186
- Danışmanlar: PROF.DR. ÇETİN TÜRKÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Muğla geleneksel konutlarını, plan, cephe, taşıyıcı sistem özellikleri açısından inceleyip, bu konutların taşıyıcı sistemleri ile, Afet Yönetmeliği ve Koruma Amaçlı İmar Yönetmeliğinin getirdiği sınırlamalar arasındaki benzerlik ve farklılığı belirlemeyi amaçlayan, Yapı Bilgisi Yüksek Lisans tezi 5 Bölümden oluşmaktadır. Ayrıca, 5 adet Ek, 3 adet harita, 7 adet şema, 9 adet şekil, 2 adet tablo, 60 adet fotoğraf çalışmanın İçinde yer almaktadır. 1. Bölüm; araştırma alanı içinde kalan yerleşmeyi genel özellikleri ile tanımlamayı amaçlamaktadır. Bu bölümde, özellikle, kentsel yerleşim özellikleri ve mimari özelliklerini etkileyen; kentin konumlanması, iklimi, sosyo-ekonomik yapısı, nüfusu, tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. 2. Bölümde; Muğla ili geleneksel konutları; sokak ile ilişki, parsel içinde konumlanma, plan, cephe, taşıyıcı sistem özelliikleri açısından incelenmiştir. Özellikle, karşılaştırmada baz oluşturacağından, yapıların taşıyıcı sistemleri yapı elemanlarına ayrılarak detaylı olarak ele alınmıştır. 3. Bölümü; Muğla“Kenstel Sit Alam”içinde İncelenmiş olan 15 adet konuta ait plan şemaları ile örnek strüktürel analiz kartından meydana gelir. Bu kartlardakl bölümler karşılaştırma yapılacak olan yönetmelik sınıflamaları ile paralel olacak biçimde hazırlanmıştır. Analiz kartları Ek-2 kapsamında yer alır. 4. Bölüm ilgili yönetmelikleri içerir. Afet yönetmeliği ile Muğla ili Koruma Amaçlı imar Yönetmeliğinin gelişimini açıklayan alt bölümlerden sonra yönetmeliklerin yapı elemanlarına ilişkin esasları tablo halinde sunulmuştur. 5. Bölümde, Muğla geleneksel konutlar taşıyıcı sistem özellikleri ile, adı geçen yönetmelik esasları karşılaştırarak değerlendirilmiştir. Karşılaştırmanın bir bölümünde varyans analizinden de yararlanılmıştır. Bu analiz çalışmasında, incelenen 15 binanın, kat yükseklikleri, duvar kararlılığı, köşe doluluk boyu, iki boşluk arasındaki doluluk boyuna ait verileri yazılmıştır. Daha sonra her özellik İçin ayrı ayrı ortalama değer bulunmuş ve bu değer yönetmeliğin belirlediği değer ile karşılaştırılarak bu değerden sapma miktarı bulunmuştur. Sapma yüzde değerine göre mevcut yapı strüktürü ile yönetmelik esaslarının farklılık ve benzerlikleri belirlenmiştir. Yönetmelik esasları ile mevcut konutlar arasında; Kat yüksekliği, iki boşluk arası doluluk boyu, boşluk boyu açısından benzerlik, Duvar kararlığı, köşe doluluk boyu, hatıllar, bina doluluk oranı açısından farklılılıklar olduğu belirlenen çalışmanın; özellikle Koruma Amaçlı İmar Planının yeniden değerlendirilmesi aşamasında, mevcut dokunun taşıyıcı sistemine ilişkin bilgileri kapsadığı için gözönünde bulundurulması gerektiği umularak sonlandırılmıştır. III
Özet (Çeviri)
U M M A R This study presented to fulfill the requirements of Master of Architecture Degree on Construction Design, consists of five chapters. It has been intended to make an evaluative analysis of traditional construction systems of historic Muğla houses in regard to imposed regulations; The Building Regulations in Natural Disaster Areas, and the Protective Redevolepment Regulations. In order to support the textual evaluative analysis three maps, seven diagrams.nine figures.two tables and sixty photographs are supplemented. The First Chapter covers the general characteristic of Muğla Settlement with necessary description of its topography, location, climate, social and economic structure, population and historical development. The Second Chapter deals with architectural definitions of traditional Muğla houses from the viewpoint of their relationship to open spaces, their location, plans, elevations and structural systems. In order to provide a basis for their evaluation in regard to afore-mentioned regulations, the structural characteristics of the historic houses are particularly emphasized. The Third Chapter comprises the analysis of 15 traditional house plans with their structural analysis charts. These charts are prepared to give many to a classification comparable to the Building Regulations in Natural Areas and Protective Redevolepment Plan Regulation. The Charts are given in Appendix-2. In Chapter Four, I Intended to deal with the regulations under consideration. How they have become instrumental to the implementation of contemporary structural systems and materials. Principles pertaining to various structural elements on them are tabulated. In Chapter Five, a comparison mbetween the structural systems of traditional houses of Muğla and the conditions introduced by the regulation under question is made. Variance analysis method is used in comparing and evaluating the two cases. In the analytical study, floor heights, wall thicknesses, wall pieces on the corners and between openings are included. Average values for each components are then calculated and compared with the values stipulated in the regulation. Percentage value of any divergence provides a basis for comparison between the structural system employed in the existing buildings and the principles laid down by the two regulations. When considering the existing historical houses in terms of regulation, floor heights, minimum solid wall pieces between the openings and the length of openings meet the requirements; whereas in terms of wall thlchnesses, length of wall pieces on the walls, dimension of bond beams and proportion of solids to voids, there happen to be some conflidions. This brings us to a point to suggest re-evaluation of The Protective Redevelopment Plan Regulations in terms of providing the necessary structural stability conditions for the traditional houses of Muğla. n