Transition of traditional and public diplomacy in the age of digitalization
Dijitalleşme çağında geleneksel diplomasinin ve kamu diplomasisinin dönüşümü
- Tez No: 896627
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜLDEN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uluslararası İlişkilerin bağlamı sürekli olarak dönüşmüş ve çok sayıda faktörden etkilenerek diplomatik uygulamalarda değişimlerin önünü açmıştır. Ancak son yıllarda, Bilgi ve İletişim Teknolojilerindeki (ICTs) hızlı ilerlemelerle birlikte diplomasinin yürütülmesindeki değişimin hızı belirgin bir şekilde artmıştır. Bunun sonucunda; dijital teknolojilerin, diplomasi teorisi ve pratiği üzerindeki karmaşık ve çok katmanlı etkisini tanımlarken yeni bir terim olan“dijital diplomasi”kavramı ortaya çıkmıştır. Bu tez, dijital diplomasinin devletlerin dış politikalarının yürütülmesindeki rolü ve etkinliği üzerine fikir vermeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, kamu diplomasisi de dâhil olmak üzere, günümüz diplomasisine geçişte dijital diplomasinin gelişiminin bir tasvirini sunmayı hedeflemektedir. Tezde, bu yöndeki çalışmalar yürütülürken öncelikle dijital diplomasiye eşlik eden çeşitli tanımlar ve ilgili kavramlar araştırılmakta ve ardından dijital diplomasinin amaçlarına ve yöntemlerine ışık tutulmaktadır. Yeni Bin Yılın başından bu yana geleneksel diplomasi alanında, ilki kamu diplomasisi hacminin artması, ikincisi ise yeni ortaya çıkan diplomatik formların dijitalleşmesi yönünde olmak üzere bir tür çifte değişim yaşandığı göz önünde bulundurularak, diplomasi uygulayıcılarının geleneksel diplomattan dijital diplomata değişen rolleri üzerinden geleneksel diplomasi ile dijital diplomasinin karşılaştırılmasına vurgu yapılmaktadır. Burada, tezin gayelerinden biri de dijital diplomasinin avantajlarını ve zorluklarını değerlendirerek etkinliğine değinmektir.“Dijital diplomasinin modern çağda diplomatik çabalara sunmuş olduğu katkıya rağmen, ağırlıklı olarak insanlar arasındaki karşılıklı etkileşim aracılığıyla yüzyıllardır süregelen devlet yönetimini esas alan geleneksel diplomasinin hala önemli olduğu”savına dayanan bu tez, diplomasinin geleceğinde muhtemelen hem geleneksel hem de dijital yaklaşımların bir arada yer alacağı sonucuna varmaktadır; burada kastedilen diplomasinin tamamen dönüşmesi değil, hem geleneksel diplomasi hem de kamu diplomasisi yöntemlerini zenginleştirmek üzere yeni teknoloji ve araçların akıllıca kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The landscape of international relations has continuously been transformed and influenced by abundant factors, paving the way for shifts in diplomatic practices. However, recently, the pace of change in conduct of diplomacy has notably accelerated with the rapid advancements in information and communication technologies (ICTs). Therefore, a new term“digital diplomacy”has emerged in describing the complex and multilayered impact of digital technologies on the theory and practice of diplomacy. This thesis aims to provide an insight into the role and effectiveness of digital diplomacy in the conduct of states' foreign policies. Furthermore, it seeks to provide a portrayal of the development of digital diplomacy in transition of modern day diplomacy, including public diplomacy. In doing so, it first explores a diverse array of definitions and relevant concepts accompanying digital diplomacy and sheds light on the goals and methods of digital diplomacy. Considering that a sort of double change has been occurring in the field of traditional diplomacy since the beginning of this Millennium; one in the direction of increase in the volume of public diplomacy and second in the direction of digitalization of newly emerged diplomatic forms, the emphasis is put on the comparison of traditional diplomacy and digital diplomacy through the shifting roles of diplomacy practitioners from traditional to digital diplomat. Here, the thesis also explores the advantages and challenges of digital diplomacy, leading to evaluation of its efficiency. Building upon the argument that“although digital diplomacy enhances diplomatic efforts in contemporary era, traditional diplomacy which heavily rests on centuries-old statecraft through human-to-human interactions is still valuable”, the thesis concludes that diplomacy in the future will likely involve an integration of both traditional and digital approaches; not a total transformation of diplomacy but a smart utilization of new technology and tools to enhance traditional and public diplomacy methods.