711 nolu Balıkesir şeriyye sicil defteri
711 no Balıkesir judical record
- Tez No: 121885
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ÜNLÜYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
ÖZET Şeriyye Sicilleri kadıların mahkemelerde vermiş olduğu kararları, merkezden gelen emir ve belgeleri, bölgelerindeki hukuki ve önemli olayları kaydettikleri defterlerdir. Şeriyye Sicillerinden, dönemin ekonomik, sosyal, kültürel durumunu, savaş öncesi ve sonrası toplumsal olayları, aile yapısını, idari yapıyı, eşkıyalık hareketlerim göç hareketlerini ve nüfus durumunu öğrenebiliriz. Bu defter Balıkesir'in 711 no'lu Şeriyye Sicil defteridir. 11.03.1698 (28 Şaban 1 109) seneleriyle 19. 11. 1701 (17 Cernaziye'lahir 1113.) seneleri arasını kapsamaktadır. Defterin içeriğinde 337 adet sicil kaydı vardır. Bunların 177 adedi merkezden gelen, 160 adedi mahallinde yazılan sicil kayıtlarıdır. Defterde (A) ve (B) olmak üzere iki bölüm vardır. (A) bölümü merkezi yazışmaların çoğunlukta olduğu, (B) bölümü ise mahalli yazışmaların yoğun olduğu bölümdür. Bu incelemede, defterdeki belgelerin hepsi transkript edilmiş ve genel bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur, Ayrıca bu defterden yararlanılarak Balıkesir'in 1700^ tarihindeki tüm idari taksimatı ve sosyal durumu hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Judicial Records are the registers on which judges record their judgements at laweourts, documents and orders of administrative centre, and legal and important events in their regins. It is learned from Judicial Records economic, social and culturel position, social events before and after war, family, and administrative structures, banditry movements, migration of people and population. This register is Balikesri's 711 numbered Judicial Record, between 1 1 March 1698 and 19 November 1701 (28 Şaban 1109 - 17 Cemaziye'Iahir 1113). It also includes 337 records (177 pieces of those records are from administrative centre ;160 pieces are loeal registers). There are two parts as (A) and (B). Part (A) has mostly central correspondence, while Part (B) has mostly local correspondence. All documents in this register have been transcripted and subjected to an overall evaluotion wiht this work. Moreover, information about Balıkesir' s all administrative sections and social position in 1700 is given by means of this register.