Değişik dozlardaki benzatin penisilinin kobaylarda eritrosit zar lipid bileşimleri ile zar enzim aktiviteleri üzerindeki etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 2
  2. Yazar: TÜLİN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN TÜRKÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarda yaygın olarak kul lanılan penisilinin, yüksek dozda uygulandığında eritrosit zar protein grupları ile sıkı bir şekilde birleşerek hemoli- ze neden olduğu bilinmektedir. Ancak penisilinin bu hemoliz olayını nasıl geliştirdiği, eritrosit zar bileşikleri ve enzi- matik aktiviteleri üzerine olan etkilerinin niteliği ile il gili yayınların yetersizliği bizi bu konuda bir çalışma yap maya yöneltti. Bu amaçla 100.000,200.000 ve 400.000 Ü/kg dozda ben- zatin penisilin (Î.M.) uyguladığımız 3 deney grubu ve serum fizyolojik (ÎM) uyguladığımız kontrol gruplarına ait kobay lardan 15 gün sonra aldığımız kan örneklerinde; eritrosit zarı kolesterol düzeyini kontrol grubunda 0, 673 ± 0. 08, I. grup ta 9,718 ± 0,10, II. grupta 0.72 ± 0, 10,11. grupta ise 0,746 ±0,07 p mol/ mg zar proteini olmak üzere sadece III.
Özet (Çeviri)
It is already known that penicilline which is widely used in differ&nt types of bacterial infections, creates an effect of haemolysis by binding firmly with the membrane protein groups, when applied in high doses. Howe ver, as the literatures ©n how penicilline causes this phenomenon of haemolysis by acting on erythrocyte membrane compounds and enzyme activities were inadequate, we were forwarded to a study on this subject. With this purpose, by applying benzathine penicilline to the 3 test groups, each group consisting of 15 guinea pigs, in doses of 100.000,200,000 and 400.000 IU/Kg respectively and serum physiologue to the control group of 15 guinea pigs, we obtained the following results; The erythrocyte membrane cholesterol level was 0.673 ± 0.08 in the control group while this value was 0.718± 0.10 in the first 0.72+0.10 in the second and l 0.746± 0.07 ^ymol/mg membrane protein in the third group.