961 nolu Karesi Ayniyat Defteri
961 no karesi Ayniyat Register
- Tez No: 121888
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR ÜNLÜYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Ill ÖZET Ayniyat defterleri 19.yy'da Osmanlı Devleti'nde sadaretten nezaretlere, çeşitli dairelere ve vilayetlere gönderilen tezkirelerin suretlerinin kaydedildiği defterlere verilen addır. Ayniyat defterlerinin incelenmesi ile yazıldığı tarihlerdeki başta idari ve adli konular olmak üzere, sosyal ve ekonomik konular ve halkın şikayetleri ile ilgili bilgiler elde edilebilir. İncelenen ayniyat defteri Balıkesir'e ait 961 no'lu defter olup, Miladi 16. Mayıs 1866 - 6 Eylül 1876 (Hicri 1 M. 1283 - 16 Ş.1293) tarihlerini kapsamaktadır. Defterin içerisinde Sadaretten Balıkesir'e gönderilen, çeşitli konularla ilgili olarak 312 adet tezkire bulunmaktadır. Bu çalışmada, defter içerisinde yer alan 312 adet tezkirenin transkiribti yapılmış ve özetlen verilmiştir. Bunların dışında, bu tezkirelerden faydalanılarak söz konusu tarihler arasında Balıkesir ile ilgili bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The ayniyyat registers are the records where the copies of tezkires sent to offices and cities from the sadaret to cities are kept. By examinig the ayniyat registers one can gather information about the complaints of the citizens related to socio-economical conditions and topics related to execution and law. The ayniyat register which is examined in this project is the record with no. 961 and it includes the dates between 16 May 1866- 6 September 1876 AD (or the Hicri 1 M.1283 - 16 Ş.1293). The records include 312 tezkires sent to Balıkesir. The topic of the tezkires vary. In this project, the 312 tezkires have been transcribed and summaries. Along with this, some information about Balıkesir of the mentioned date has been presented