Lise 1 matematik dersinin program tasarısı
The Curriculum design for lycee 1 mathematics lesson
  1. Tez No: 121887
  2. Yazar: ENDER SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BATTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZET Bu çalışmada, lise birinci sınıf Matematik dersi program tasarısı Benjamin S. Bloom'un“Tam Öğrenme Modeli”esas alınarak hazırlanmıştır. Bu çalışma sırasıyla şu aşamalardan oluşmaktadır: Halen kullanılmakta olan Lise Birinci Sınıf Matematik dersi program tasarısı incelenerek değerlendirilmiştir. Lise birinci sınıf Matematik dersi program tasarısı ile ilgili çeşitli kaynaklar taranmıştır. Tasarının altı ünitesi belirlenmiş ve her bir ünitenin alt başlıkları saptanmıştır. Her ünitenin içerik analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda saptanan davranışlar arasında aşamalılık ilişkileri kurulmuştur. Ünitelerin hedef davranışlarını öğrenciye kazandırmaya yönelik planlar hazırlanmıştır. Ünitelerdeki hedef davranışların kazanılıp kazanılmadığını saptamaya yönelik izleme testleri hazırlanmıştır. Anahtar Sözcükler Lise birinci sınıf Matematik dersi Matematik Eğitimi Program Tasarısı iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the curriculum design of the High School's first grade Mathematics Course has been prepared in accordance with Benjamin S. Bloom's Mastery Learning Model. The procedures through the study were conducted as follows: The existing curriculum design of the High School's first grade Mathematics course was reviewed and evaluated. Literature regarding the curriculum design of the High School's first grade Mathematics course was reviewed. The six units of the design were identified and sub-units for each unit were determined. Content analysis was conducted for each unit. Sequential relations among the behaviors were determined and content analysis was set up through the behaviors aimed. Unit plans were prepared in order to make students gain the intended behaviors. Formative tests were prepared to find out whether the units' behavioral objectives were accomplished by the students. Keywords High School first grade Mathematics Course Mathematics Education Curriculum Design