Kollajenden zengin dokuların şekillendirilerek glutaraldehit ile tesbit edilmesi sonucu elde edilen materyalin implant olarak kullanılması
  1. Tez No: 12207
  2. Yazar: AHMET TORKUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYHAN ÇENETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET: Gazi üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen bu deneysel çalışmada, kıkırdak dokusu rekonstrüksiyonunda, kollajenden zengin deri, fasya ve tendon dokularının glutaraldehitle muamele edilerek implant olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Yapılan değerlendirmede, her üç dokunun glutaraldehitle muamele edilerek implant materyali olarak kullanımında belirgin bir fark olmadığı, hepsinin 12 haftalık periyod sonunda şekillerini koruyamadıkları ve büyüklükleri ile doğru orantılı reaksiyon gösterdikleri izlenmiştir. Bu deneysel model, glutaraldehitle muamele edilmiş kollajenden zengin dokuların kıkırdak dokusu yerine kullanımının uygun olmadığı izlenimini vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: In this experimental study carried out on rabbits in Gazi University Medical Faculty Plastic and Reconstructive Surgery Department, use of g 1 utara 1 dehyde- treated collagen rich tissues, such as skin, fascia and tendon has been investigated as a substitute for cartilage graft in several reconstructive procedures. Evaluation of results showed that none of the g 1 utara 1 dehyde- treated tissues is superior to each other as an implant material and none of them preserved their form at the and of 12 weeks period and they al 1 revealed severe foreign body reaction directly proportional with the size of the implant. This experimental model suggests that the use of g I utara I dehyde- treated col lagen rich tissues as an autogenous implant material is not appropriate. 45