Banka finansal performansının ölçülmesi ve beş ticari banka üzerinde bir uygulama
Evaluation of banking performances: An application to five private commercial banks
  1. Tez No: 122114
  2. Yazar: EYMEN GÜREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Ülkemizde fon akımlarının önemli bir bölümü bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. Banka dışı malî kurumların niceliği ve niteliği son yıllarda bir artma eğilimi göstermesine rağmen malî sektörün lider kurumu bankacılıktır. Bunun malî sektör içindeki payı %75'dir. Bu yüzde banka kurumlarının ülke ekonomisi üzerindeki Önemli etkisini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, ülke ekonomisi üzerinde çok büyük önemi olan bankaların performanslarının ortaya çıkmasıdır. Bu amaç doğrultusunda ilgili yerel ve yabancı literatür taranmış ve konunun teorik temeli oluşturulmuştur. Performans ölçümünde oranların hesaplanışı ve önemi açıklanmıştır. Daha sonra bu oranlar uygulamaya konu olan beş özel sermayeli ticarî bankanın gelir tabloları üzerinde uygulanmıştır ve elde edilen sonuçlara göre, hem ilgili bankaların yıllara göre kendi içinde, ve hem de birbirlerine karşı göstermiş olduğu performans ortaya çıkarılmıştır. Nihayet, en başarılı bankalar bir cetvel üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
A substantial amount of fund flows are carried out through the banks in Turkey. Even though, non- banking instutions in financial sectors have demonstrated a considerable increase in both qualitatively and quantitatively in recent years, banking still remains the leader in Turkish financial sector. The share of banking sector constitutes 75 percent of Turkish financial system, which indicates the importance of the banking sector in Turkish economy. The purpose of this study is to reveal the performances of the banks, which has an important role in a country's economy. For this purpose, a thorough literature review is carried out and theoretical basis of the subject is established. Ratio measurements, which is used for bank performances, and their importance were explored. Consequently, these ratios are applied on income statement for ad hoc. Five private commercial banks, and according to these findings, it was revealed the observed performances of each banks compared to their own time-series developments and vis a vis the other banks. Finaly, the most succesfull banks are presented in a table.