Kilis masalları derleme ve tahlil çalışması
The Study of collecting and analyzing Kilis fairy tales
- Tez No: 122177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUZULİ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
öz KİLİS MASALLARI DERLEME VE TAHLİL ÇALIŞMASI DOĞRAMACIOĞLU, Hüseyin Yüksek Lisans Tezi, Türk Halk Edebiyatı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Fuzuli BAYAT Haziran, 2002, 386 sayfa Bu çalışmanın amacı Kilis'te yüzyıllardır anlatılagelen sözlü kültürel ürünlerden birisi olan masalların tespit edilip derlenmesi ve tahlilinin yapılmasıdır. Bu tezde Kilis merkez ve köylerinden derlenen 44 masalın incelenmesi vardır. Ayrıca bir masalı da Prof. Dr. Ahmet CAFEROGLU'nun yazdığı“Güneydoğu Ağızlarından Toplamalar”adlı kitaptan aldım. Masallarda geçen Türk mitolojisi ile ilgili motifler tespit edildi ve her bir masalın fonksiyonu çıkartılıp kitabın arkasına eklendi. Kilis yöresine ait folklorik araştırmanın yanında Propp metodu ile ilgili bir inceleme de teze alındı. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE STUDY OF COLLECTING AND ANALİSİNG KİLİS FAIRY TALES DO?RAMACIO?LU, Hüseyin MA. İn Turk Folk Literature Supervisor: Doç. Dr. Fuzuli BAYAT June, 2002, 386 pages The purposes of this study are to collect and analyse fairy tales which have been told for a hundreds of year in Kilis region. There are 44 fairy tales which were collected from centeral town and villages of Kilis. Therefore I borrowed a fairy tale from“Güneydoğu Ağızlarından Toplamalar”which was written by Prof. Dr. Ahmet Caferoğlu. The motives about Turkish mythology were analised and following finding every functions of the fairy tales they were attached to the appendix. Folkloric research about Kilis region and an examination about Propp method were included into the thesis. VII