Kilis masallarında toplumsal cinsiyet
Gender in Kilis tales
- Tez No: 933762
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
İnsanlık tarihinin başladığı andan günümüze kadar geçen süreye bakıldığında kadınların genel anlamda ezildiği, hor görüldüğü, istismara uğradığı görülmektedir. Zaman içinde bu konuyla ilgili önlemler, caydırıcı tedbirler alınsa da tam anlamıyla önüne geçilememiştir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yarattığı kaygı, şiddet, huzursuzluk gibi olumsuzluklar, varlığını birçok toplumda halen devam ettirmektedir. Şiddet sözcüğü sözlüklerde bir hareketin, gücün derecesi, sertlik, yeğinlik, aynı görüşte olmayanlara, inandırmak veya uzlaştırmanın yerine kaba kuvvete başvurma, davranış ve duyguda aşırılık gibi anlamlara gelmektedir. Şiddet kavramı, sadece fiziksel içerikli şiddet türlerini değil, psikolojik ve sözlü taciz gibi davranışları da içinde barından bir kavramdır. Masallar, kuşaktan kuşağa, ağızdan ağıza aktarılan peri, dev, cin gibi olağanüstü kişileri konu edinen, olayların olağanüstü bir şekilde işlendiği, genellikle bir tekerleme ya da“Bir varmış, bir yokmuş...”gibi sözlerle başlayan halk öyküleridir. Masallar, hayal ürünü olan, yer ve zaman unsurlarının belirsiz olduğu, ahlâkî değerleri barındıran, yararlı ve eğitici anlatılardır. Masallar, kavram gelişimini artırır, zihinsel gelişimi destekler, hayal gücünü güçlendirir. Bu çalışmada toplumsal cinsiyet eşitsizliği, bu eşitsizliğin ve kadınlara yönelik şiddetin nedenleri, Kilis ili masallarındaki kadın karakterlerin tutum ve davranışları ile erkek karakterlerin masallardaki tutum ve davranışları esas alınarak ele alınmaya çalışılmıştır. Ayrıca Kilis'in il olmadan önceki masalları da incelenmiştir. Hüseyin Doğramacıoğlu'nun Kilis Masallarında İnceleme ve Derleme adlı kitabında yer alan masalların tamamı ile Hülya Arslan Erol, Hatice Kübra Bayındır ve Behiye Köksel'in Kilis iliyle ilgili yaptıkları masal derlemeleri incelenmiş ve bu masallar genel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Looking at the period from the beginning of human history to the present day, it is evident that women have generally been oppressed, despised, and subjected to abuse. Despite the measures and deterrent precautions taken over time regarding these issues, a complete solution has not been achieved. The negative factors created by gender inequality, such as anxiety, violence, and unrest, continue to persist in many societies. Violence is defined as the degree of power in an action, severity, intensity; resorting to physical force instead of persuading or reconciling those who hold differing views; it refers to extremism in behavior and emotion. Violent behavior is a concept that includes not only physical violence but also psychological abuse and verbal harassment. Fairy tales, which are passed down from generation to generation through oral tradition, are folk stories that feature extraordinary characters such as fairies, giants, and genies, and involve events that are treated in an extraordinary manner. They typically begin with phrases like“once upon a time.”Fairy tales are imaginary creations with indeterminate time and place elements, carry moral lessons, and serve as useful and educational narratives. These tales are folk stories that enhance cognitive development, support intellectual growth, and strengthen the imagination. This study aims to examine gender inequality, its causes, the reasons for violence against women, as well as the attitudes and behaviors of female and male characters in the fairy tales of Kilis province. Additionally, fairy tales related to Kilis before it became a province have also been considered. The fairy tales included in the book“Kilis Fairy Tales: Examination and Compilation”by Hüseyin Doğramacıoğlu, as well as the fairy tale compilations from Hülya Arslan Erol, Hatice Kübra Bayındır, and Behiye Köksel, related to Kilis province, have been examined and evaluated in this study.